Neo HTML Protector 0.3.4 - source to sv translation catalogue (331 entries)

source: 設定
sv: Inställning

source: IPログリーダー
sv: IP-logg läsare

source: IPアドレスログ
sv: IP-adresslogg

source: 全クリア
sv: Allt klart.

source: IPログが全て削除されました
sv: Alla IP-loggar har raderats.

source: タイムスタンプ
sv: Tidsstämpling

source: IPアドレス
sv: IP-adress

source: ユーザーエージェント
sv: Användaragent

source: イベント
sv: Händelse

source: IPアドレスのデータはありません
sv: Inga IP-adressuppgifter tillgängliga.

source: EU GDPR対応
sv: Efterlevnad av EU:s dataskyddsförordning

source: 無効
sv: Ogiltig

source: 有効
sv: Giltighet

source: EU圏内でWordpressを使用するには必ず有効にしてください
sv: Måste vara aktiverat för att använda Wordpress i EU

source: 確認のボタンが同意する、同意しないのボタンになります
sv: Bekräftelseknappen blir Agree- eller Disagree-knappen.

source: お知らせの1行目
sv: Rad 1 i meddelandet.

source: 初回表示で必ず表示されるメッセージです
sv: Detta meddelande visas alltid på den första displayen.

source: お知らせの2行目
sv: Rad 2 i meddelandet.

source: EU GDPRが有効の際のみ初回表示で必ず表示されるメッセージです
sv: Detta meddelande visas alltid på den första skärmen, men endast när EU GDPR är aktiverat.

source: 非EU向け確認の文字列
sv: Bekräftelsesträng för icke-EU

source: EU GDPR向け同意するの文字列
sv: Samtyckessträng för EU GDPR

source: EU GDPR向け同意しないの文字列
sv: En rad oenigheter om EU:s dataskyddsförordning

source: プライバシーポリシーの文字列
sv: Integritetspolicy

source: プライバシーポリシーのURLはこちらから設定して下さい
sv: Ange din URL för integritetspolicy här

source: プライバシーポリシーには以下の内容を追加して下さい
sv: Lägg till följande i din integritetspolicy

source: 不正操作検知のため、CookieおよびデータベースにIPアドレス等の識別子を保存する。保存されたデータは、管理者の任意のタイミングで削除を行う。
sv: För att upptäcka obehörig användning lagras cookies och identifierare som IP-adresser i databasen. De lagrade uppgifterna kan när som helst raderas av administratören.

source: 画像保護が有効な場合のみ、画像を正常に配信するため、IPアドレスと画像ファイル名をハッシュ化したデータをデータベースに最大60分間保存する。
sv: Endast när bildskyddet är aktiverat lagras de hashade uppgifterna om IP-adressen och bildfilens namn i databasen i upp till 60 minuter för att bilden ska kunna levereras på ett framgångsrikt sätt.

source: 利用規約を設定する場合、必ずプライバシーポリシーに利用規約のリンクを設置して下さい
sv: Om du anger användarvillkor ska du se till att placera en länk till användarvillkoren i sekretesspolicyn.

source: 検索エンジン等のURL
sv: URL:er till sökmotorer etc.

source: 同意しなかった時に画面遷移する検索エンジンなどのURLを設定します
sv: Ange URL:erna för sökmotorer och andra sökmotorer som skärmen växlar till när användaren inte samtycker.

source: デバッグモード、コンソールの警告メッセージ
sv: Felsökningsläge, varningsmeddelanden i konsolen.

source: 右クリックの警告メッセージ
sv: Högerklicka på varningsmeddelanden.

source: 印刷、PDF保存の警告メッセージ
sv: Varningsmeddelanden för utskrift och lagring av PDF-filer.

source: スクリーンショットの警告メッセージ
sv: Skärmdump av varningsmeddelanden.

source: スクリーンショットの疑いの警告メッセージ
sv: Påstådd skärmdump varningsmeddelande.

source: テキスト全選択時の警告メッセージ
sv: Varningsmeddelande när all text är markerad.

source: ページ保存の警告メッセージ
sv: Varningsmeddelande om att spara sidan.

source: コピー・カットした時に表示するメッセージ
sv: Meddelande som visas vid kopiering eller skärning.

source: HTMLソース表示時に表示するメッセージ
sv: Meddelande som ska visas när HTML-källan visas

source: HTML難読化・保護時にソースの先頭に表示するメッセージ
sv: Meddelande som ska visas i början av källan när HTML är fördunklad och skyddad.

source: HTML保護時に一度限りの認証トークンが異常の場合に表示するメッセージ
sv: Meddelande som visas om token för engångsautentisering är onormal under HTML-skydd.

source: CookieやJavascriptが有効でない場合に表示するメッセージ
sv: Meddelande som visas om cookies och Javascript inte är aktiverade.

source: 実際にはJavascriptが無効時のみ表示されます
sv: I praktiken är detta endast synligt när Javascript är inaktiverat.

source: 画像保護時に画像がダウンロードされ、その画像に表示するメッセージ 英語のみ
sv: Meddelande som visas på bilden när bilden laddas ner och bilden är skyddad Endast på engelska

source: HTML難読化 (圧縮)
sv: Fördunkling av HTML

source: 一般的なHTML圧縮です、難読化解除のサイトもあります
sv: Allmän HTML-komprimering, vissa webbplatser har de-obfuscation.

source: このオプションを有効にするとview-sourceのログが取得できます
sv: Aktivera detta alternativ för att logga view-source

source: HTML保護
sv: HTML-skydd

source: HTML圧縮以上に最小限のHTMLしか出力せず、BODYタグ内の内容が全く出力されなくなります
sv: Endast minimal HTML matas ut efter HTML-komprimering, och innehållet i BODY-taggen matas inte ut alls.

source: Firefoxに対しては無効です
sv: Gäller inte för Firefox.

source: SEOに著しく影響があります
sv: Påverkar SEO avsevärt.

source: HTMLをJavaScriptで描画
sv: Rendering av HTML med JavaScript

source: Firefox対策としてHTMLをJavaScriptで描画をします
sv: Rendering av HTML med JavaScript som en Firefox-åtgärd

source: JavaScript描画で有効にするとウェブサイトの表示速度が著しく遅くなります
sv: Om du aktiverar JavaScript-rendering kommer webbplatsens visningshastighet att sänkas avsevärt

source: 画像の保護
sv: Bildskydd.

source: imgタグが呼び出されるごとに画像を保護
sv: Skydda bilden varje gång img-taggen anropas.

source: 出力される全HTMLのうち、Wordpressにアップロードされた画像をすべて保護
sv: Skydda alla bilder som laddas upp till Wordpress i all HTML-utdata

source: 画像をダウンロードから保護します
sv: Skyddar bilder från nedladdning.

source: 画像データを保護した時にはほぼ完全なるダウンロードを阻止し、完全なるワンタイムURLを発行し、セッションに保存されたトークンで認証し、phpから画像を表示します、その為ほぼ完全な画像盗用を防ぎます
sv: Förhindrar nästan helt nedladdning när bilddatan är skyddad, utfärdar en komplett engångs-URL, autentiserar med en token som lagras i sessionen och visar bilden från php, vilket nästan helt förhindrar bildstöld.

source: 画像データを保護した時には画像のキャッシュが効かないため、次回訪問時にサイトの読み込みが遅くなるため、SEOに影響があります
sv: När bilddata är skyddade fungerar inte cachelagring av bilder, så webbplatsen laddas långsammare vid nästa besök, vilket påverkar SEO

source: 画像データを保護した時には、データベースの負荷が高くなる可能性があります
sv: Databasbelastningen kan vara högre när bilddata skyddas

source: 「imgタグが呼び出されるごとに画像を保護」の場合は、add_filterを使用し、imgタグの発行時にフィルタリングを行います、テーマによっては正しく動作しません
sv: För Skydda bilden varje gång img-taggen anropas, använd add_filter och filter när du publicerar img-taggar, beroende på tema kanske detta inte fungerar korrekt

source: 「出力される全HTMLのうち、Wordpressにアップロードされた画像をすべて保護」の場合は、Wordpressのほぼすべての動作をキャプチャし、コンテンツ内のimgタグについてすべて処理します。テーマによっては正しく動作しません
sv: Skydda alla bilder som laddas upp till Wordpress från all HTML-utdata kommer att fånga nästan all Wordpress-aktivitet och bearbeta allt om img-taggarna i innehållet. Vissa teman kommer inte att fungera korrekt

source: なお、アイキャッチに指定した画像はOGPとして拡散されますので保護できません。どうしても保護すべき場合は高度な設定でHTML保護時のHEADタグの出力の選択を変更してください
sv: Observera att bilder som anges som iögonfallande sprids som OGP och inte kan skyddas. Om du måste skydda dem kan du ändra valet av utdata för HEAD-taggen när du skyddar HTML i de avancerade inställningarna.

source: OS標準搭載のスクリーンショット機能を保護することはできません
sv: OS:s standardfunktion för skärmdump kan inte skyddas

source: 画像URLの保護
sv: Skydd av URL:er för bilder

source: 画像の保護と組み合わせて使用します、単体では意味がありません
sv: Det används i kombination med bildskydd och är inte meningsfullt i sig självt.

source: JavaScriptにより遅延読まれますのでSEOに影響があります
sv: Fördröjd läsning på grund av JavaScript, vilket påverkar SEO

source: HTML難読化・保護時のHTMLソースコードのアスキーアートの出力
sv: Utmatning av ASCII-konst i HTML-källkod under fördunkling och skydd av HTML.

source: 表示なし
sv: Ingen indikation

source: view-sourceでHTMLソース表示をした時に警告の意思を示すアスキーアートを表示します
sv: Visa ASCII-bilder som indikerar avsikten att varna när HTML-källan visas med view-source.

source: 対象アクションを起こした時の表示デザイン
sv: Visa design när målåtgärden utlöses.

source: 黄色の背景の黒文字のベーシックデザイン
sv: Grundläggande design med svarta bokstäver på gul bakgrund

source: 黒色の背景の赤文字のホラー風デザイン
sv: Design i skräckstil med röd text på svart bakgrund.

source: 黒色の背景の赤文字の光る文字のデザイン
sv: Design av glödande röda bokstäver på en svart bakgrund.

source: 対象アクションを起こした時のBGM
sv: BGM när den önskade åtgärden vidtas.

source: サウンドなし
sv: Ljudlös

source: 戦闘＆戦闘勝利 - 1分16.3秒 - 630,056bytes - 64kbps - ライセンス：CC2.1 or later
sv: Combat & Battle Victory - 1 min 16,3 sek - 630 056 byte - 64 kbps - Licens: CC2.1 eller senare

source: おやじ ショート - 3.8秒 - 32,364bytes - 64kbps - ライセンス GPL2.0 or later (C)EJ
sv: Father Short - 3,8 sekunder - 32.364 byte - 64 kbps - licens GPL2.0 eller senare

source: おやじ ロング - 23.5秒 - 195,578bytes - 64kbps - ライセンス GPL2.0 or later (C)EJ
sv: Father Long - 23,5 sekunder - 195.578 byte - 64 kbps - licens GPL2.0 eller senare

source: ショパン エチュード Op.10-5 黒鍵 打ち込み版 高速版 - 1分0.0秒 - 369,778bytes - 48kbps - ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
sv: Chopin Etude, Op.10-5, svarta tangenter, maskinskriven version, snabbversion - 1 min 0,0 sek - 369 778 byte - 48 kbps - Licens: CC BY-ND 4.0 eller senare

source: ショパン エチュード Op.10-12 革命 打ち込み版 高速版 - 1分57.6秒 - 724,457bytes - 48kbps -  ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
sv: Chopin Etude, Op.10-12 Revolution, maskinskriven version, snabbversion - 1 min 57.6 sek - 724 457 bytes - 48 kbps - Licens: CC BY-ND 4.0 eller senare

source: ショパン スケルツォ 変ロ短調 Op2 打ち込み版 高速短縮版 - 1分48.0秒 - 665,369bytes - 48kbps - ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
sv: Chopin Scherzo i B-moll, Op2, maskinskriven version, snabb kortversion - 1 min 48,0 sek - 665 369 byte - 48 kbps - licens: CC BY-ND 4.0 eller senare

source: ファンファーレ - 22.3秒 - 183,926bytes - 64kbps - ライセンス：パブリックドメイン
sv: Fanfare - 22,3 sekunder - 183 926 byte - 64 kbps - Licens: public domain

source: レトロ風ファンファーレ - 2.2秒 - 10,536bytes - 32kbps - ライセンス：パブリックドメイン
sv: Fanfar i retrostil - 2,2 sekunder - 10 536 bytes - 32 kbps - Licens: Public domain

source: レトロ風オープン - 42.1秒 - 179,138bytes - 32kbps - ライセンス：パブリックドメイン
sv: Öppet i retrostil - 42,1 sekunder - 179 138 byte - 32 kbps - Licens: Public domain

source: 警告 by ChatGPT - 3.8秒 - 109,700bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
sv: Varning av ChatGPT - 3,8 sekunder - 109 700 byte - 256 kbps - Licens: public domain

source: マルウェア検出みたいな緊急感の高い音 その１ by ChatGPT - 3.3秒 - 102,850bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
sv: Låter brådskande som upptäckt av skadlig kod Del 1 av ChatGPT - 3,3 sekunder - 102 850 byte - 256 kbps - Licens: Public domain

source: マルウェア検出みたいな緊急感の高い音 その２ by ChatGPT - 3.3秒 - 103,122bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
sv: Låter brådskande som upptäckt av skadlig kod Del 2 av ChatGPT - 3,3 sekunder - 103 122 byte - 256 kbps - Licens: Public domain

source: MRI風サウンド by ChatGPT - 1分14.9秒 - 3,340,392bytes - 320kbps - ライセンス：パブリックドメイン
sv: Ljud från MR-stil av ChatGPT - 1 min 14,9 sek - 3 340 392 bytes - 320 kbps - Licens: Public domain

source: 警告表示中のBGMを選択します
sv: Välj bakgrundsmusik under varningsdisplayen.

source: びっくりするような雰囲気を作ります
sv: Skapa en överraskande atmosfär

source: Firefoxでは音声ブロックされます
sv: Firefox kommer att blockera ljud.

source: 対象アクションを起こした時のビープ音
sv: Pip-ljud när målåtgärden vidtas.

source: 有効 音量小さ目
sv: Aktiverad Låg volym

source: 有効 音量大き目
sv: Aktiverad Högsta volym

source: 警告表示中にすべてのキー・マウスイベントでビープ音を鳴らします
sv: Ljudsignaler vid alla tangent-/musrörelser under varningsvisning

source: 警告表示中に端末が暴走したかのような雰囲気を作ります
sv: Skapa en atmosfär som om enheten har förlorat kontrollen under varningsdisplayen

source: 対象アクションを起こした時のマウスカーソルの消去
sv: Radering av muspekaren när målåtgärden utförs.

source: 警告表示中にブラウザのエリアのマウスカーソルを消去します
sv: Tydlig muspekare i webbläsarområdet under varningsvisning

source: デバッグモード
sv: Felsökningsläge

source: 妨害＋記録のみ
sv: Interferens + endast rekord.

source: 妨害＋記録＋表示＋リダイレクト
sv: Avlyssna + registrera + visa + omdirigera

source: メニューからは操作できてしまいます
sv: Den kan manövreras från menyn.

source: Firefoxにおけるデバッグモード
sv: Felsökningsläge i Firefox

source: ブラウザーコンソール
sv: Webbläsarkonsol

source: 事実上デバッグモードから操作できてしまいます
sv: I själva verket kan du arbeta i felsökningsläge.

source: HTMLソース表示
sv: Visning av HTML-källa

source: view-source:から始まるURLを入力すれば操作できてしまいます
sv: Den kan manövreras genom att ange en URL som börjar med view-source:.

source: HTML保護と組み合わせることでコンテンツを保護することができます
sv: I kombination med HTML-skydd kan innehållet skyddas

source: 印刷
sv: Tryckning

source: 印刷阻止をするもものの、ブラウザによってはうまく動作しません
sv: Utskriftsblockering men fungerar inte bra i vissa webbläsare

source: スクリーンショット
sv: Skärmdump

source: OSやブラウザ、方法によっては妨害できず、もしくは検出しないことがあります
sv: Kanske inte kan fångas upp eller upptäckas beroende på operativsystem, webbläsare och metod

source: ウインドウが背面に移動した時スクリーンショットの疑い
sv: Misstanke om skärmdumpar när fönster flyttas bakåt.

source: あわせて、スクリーンショット以外の機能（タブ切り替え・ウィンドウ切り替え）にも反応してしまいます。
sv: Dessutom reagerar den även på andra funktioner än skärmdumpar

source: 2キー押下のスクリーンショットの疑い
sv: Misstanke om skärmdumpar med två tangenttryckningar.

source: 上の項目の検出方法は完全ではありません、予防的に検出を行います
sv: Detekteringsmetoden för ovanstående objekt är inte perfekt, förebyggande detektering används.

source: スクリーンショットだけではなく、デバッグモード等も検出します
sv: Den upptäcker skärmdumpar samt felsökningslägen etc.

source: ページ保存
sv: Sida spara

source: 右クリック
sv: Högerklicka

source: アドオンがインストールされていると操作できてしまいます
sv: Den kan användas om tilläggsprogram är installerade.

source: コピー・カット
sv: Kopiera och klippa

source: 本プラグインの設定によってはこのイベントにたどり着くことはほとんどない場合があります
sv: Beroende på konfigurationen av detta plug-in kan denna händelse sällan nås

source: テキスト全選択
sv: Urval av fulltext

source: テキスト選択
sv: Textval

source: デバッガー妨害
sv: Störning av debugger

source: デバッグモードの使い勝手を少し悪くします、ブラウザによってはこの挙動が止められてしまいます
sv: Gör felsökningsläget lite mindre användarvänligt, vissa webbläsare stoppar detta beteende

source: リダイレクトするURL
sv: URL att omdirigera till

source: 利用規約などのページに転送すると良いでしょう
sv: Du kanske vill vidarebefordra dem till sidor som användarvillkoren.

source: 空欄にすると元のURLにリダイレクトをします
sv: Om den lämnas tom kommer den att omdirigera till original-URL:en

source: リダイレクトまでの時間
sv: Dags att omdirigera.

source: リダイレクトなし
sv: Ingen omdirigering

source: 1秒
sv: 1 sekund

source: 2秒
sv: 2 sek.

source: 3秒
sv: 3 sekunder.

source: 4秒
sv: 4 sekunder.

source: 5秒
sv: 5 sekunder.

source: 6秒
sv: 6 sek.

source: 7秒
sv: 7 sek.

source: 8秒
sv: 8 sek.

source: 9秒
sv: 9 sek.

source: 10秒
sv: 10 sekunder.

source: 15秒
sv: 15 sekunder.

source: 20秒
sv: 20 sekunder.

source: 25秒
sv: 25 sekunder.

source: 30秒
sv: 30 sekunder.

source: 35秒
sv: 35 sekunder.

source: 40秒
sv: 40 sekunder.

source: 45秒
sv: 45 sekunder.

source: 50秒
sv: 50 sek.

source: 55秒
sv: 55 sekunder.

source: 1分
sv: En minut

source: 1分10秒
sv: 1 min 10 sek.

source: 1分20秒
sv: 1 min 20 sek.

source: 1分30秒
sv: 1 minut och 30 sekunder.

source: 1分40秒
sv: 1 minut och 40 sekunder.

source: 1分50秒
sv: 1 minut och 50 sekunder.

source: 2分
sv: 2 minuter

source: ソース表示を許可する権限
sv: Behörighet att tillåta visning av källan.

source: ADMINログイン時のみ通常のソース出力
sv: Normal källutgång endast vid ADMIN-inloggning

source: USERログインで通常のソース出力
sv: Normal källutgång med USER-inloggning

source: 通常のHTML出力を管理者のみかユーザーログインかを選択します
sv: Välj om normal HTML-utskrift endast ska vara för administratörer eller för användarinloggning

source: 画像を無理やりダウンロードして実際にダウンロードされるもの
sv: Det som faktiskt laddas ner genom att tvinga bilden att laddas ner.

source: GIF形式で1×1ピクセルの透過画像
sv: 1 x 1 pixel transparent bild i GIF-format.

source: PNG形式で1×1ピクセルの透過画像
sv: 1 x 1 pixel transparent bild i PNG-format.

source: PNG形式で黄色い背景の警告画面
sv: Varningsskärm med gul bakgrund i PNG-format.

source: 意味のないHTMLドキュメント
sv: Meningslösa HTML-dokument

source: HTML保護時のHEADタグの出力
sv: Utmatning av HEAD-taggar under HTML-skydd

source: 出力しない
sv: Ingen utmatning

source: TITLEタグのみ
sv: Endast TITLE-tagg

source: WordpressのHEADタグより取得
sv: Hämtas från HEAD-taggen i Wordpress

source: 企業用途の会員専用ページや社内ページなどでは「出力しない」、「TITLEタグのみ」で良いでしょう
sv: För företagsanvändning, t.ex. sidor som endast är avsedda för medlemmar eller interna sidor, räcker det med ingen utdata eller endast TITLE-tagg.

source: WordpressのHEADタグから取得しないと、SNSのシェアでOGP画像が表示されません
sv: OGP-bilder kommer inte att visas i sociala nätverk om de inte hämtas från Wordpress HEAD-taggen

source: 画像botをアクセス禁止にする
sv: Förbud mot bildrobotar.

source: 画像botをHTMLに対し避けることにより、画像検索から直接リンクされることによって守れなかったコンテンツを守ることができます、ただし完全には対処することはできません
sv: Genom att undvika bildrobotar i förhållande till HTML skyddas innehåll som inte skulle kunna skyddas av direktlänkar från bildsökning, även om detta inte kan åtgärdas helt och hållet.

source: AI学習用botをアクセス禁止にする
sv: Förbud mot tillgång till AI-inlärningsrobotar.

source: AIの学習用のbotをHTMLに対し避けることにより、AIで利用されないようにします、ただし完全には対処することはできません
sv: Att undvika att AI:s inlärningsbot använder HTML förhindrar att den används av AI:n, men det löser inte problemet helt och hållet

source: 無効なUAをアクセス禁止にする
sv: Inaktivera åtkomst till ogiltiga UA.

source: ユーザーエイジェントの文字に不正な文字列があった場合のアクセスを避けます
sv: Undvik åtkomst om det finns en ogiltig teckensträng i användaragenten.

source: Internet Explorerと旧Microsoft Edge(EdgeHTML)のアクセスに警告を表示する
sv: Varning för åtkomst till Internet Explorer och tidigare Microsoft Edge

source: Internet Explorerと旧Microsoft Edgeのアクセスを避けます
sv: Undvik åtkomst till Internet Explorer och tidigare Microsoft Edge.

source: alertメッセージを表示する言語
sv: Språk på vilket varningsmeddelandet visas.

source: Wordpressの言語
sv: Wordpress språk.

source: ブラウザの設定言語
sv: Språk för webbläsarinställningar

source: メッセージをカスタム設定されている場合は言語を変更できません
sv: Det går inte att ändra språk om meddelandet är anpassat

source: view-sourceメッセージを表示する言語
sv: Språk på vilket view-source-meddelanden visas.

source: 一時使用トークンの有効期限
sv: Utgångsdatum för tokens för tillfällig användning.

source: 3分
sv: 3 min.

source: 4分
sv: 4 min.

source: 5分
sv: 5 minuter.

source: 6分
sv: 6 min.

source: 7分
sv: 7 minuter

source: 8分
sv: 8 min.

source: 9分
sv: 9 min.

source: 10分
sv: 10 minuter.

source: 15分
sv: 15 minuter.

source: 20分
sv: 20 minuter.

source: 25分
sv: 25 minuter.

source: 30分
sv: 30 minuter.

source: 35分
sv: 35 minuter.

source: 40分
sv: 40 minuter.

source: 45分
sv: 45 minuter.

source: 50分
sv: 50 minuter.

source: 55分
sv: 55 minuter.

source: 1時間
sv: 1 timme

source: 画像URL情報の有効期限を設定します
sv: Ställer in utgångsdatum för URL-informationen för bilden.

source: 一度読み込まれると画像URL情報と一時使用トークンは無効化されます
sv: När bilden har laddats in inaktiveras URL-informationen och tokens för tillfällig användning

source: 画像は遅延読み込みされますが、この指定した時間の30秒前に強制的に画像が読み込まれます
sv: Bilden kommer att laddas långsamt, men bilden kommer att tvingas att laddas 30 sekunder före den angivna tiden.

source: 一時使用トークンのビット数
sv: Antal bitar i polletter för tillfällig användning

source: 画像URL情報を暗号化するのに一時使用トークンをパスワードとして使用しますが、その強度を指定します
sv: Anger styrkan för den tillfälliga användningstoken som används som lösenord för att kryptera URL-informationen för bilden

source: ドロップダウンメニューの下に表示される選択肢にいくにつれて強度が強くなるものの、サーバーへの負荷が高くなり、HTML転送量が多くなることがあります
sv: Även om intensiteten ökar när du går till de alternativ som anges under rullgardinsmenyn, är belastningen på servern högre och mängden HTML som överförs kan vara högre

source: ハッシュ化アルゴリズム
sv: Hashing-algoritm

source: 画像URL情報を暗号化するのに一時使用トークンをパスワードとして使用しますが、その時ハッシュ化が必要です、その強度を設定します
sv: Temporary tokens används som lösenord för att kryptera bild-URL-informationen, men de måste hashas, ställ in styrkan på hashingen.

source: ドロップダウンメニューの下に表示される選択肢にいくにつれて強度が強くなるものの、サーバーへの負荷が高くなります
sv: Intensiteten ökar när du går till de alternativ som anges under rullgardinsmenyn, men belastningen på servern ökar

source: 基本設定
sv: Grundinställning

source: 高度な設定
sv: Avancerade inställningar

source: 初期設定に戻す
sv: återställning till standard

source: デザイン・音の設定
sv: Design och ljudinställningar

source: イベントの設定
sv: Händelsekonfiguration.

source: 初回訪問時のお知らせの設定
sv: Ställ in aviseringar för det första besöket.

source: メッセージの設定
sv: Inställningar för meddelanden

source: 右クリックやソースコード表示時に転送する URL を設定します
sv: Ange den URL som ska vidarebefordras när du högerklickar eller visar källkod.

source: 警告メッセージにはHTMLは使用できません
sv: HTML kan inte användas för varningsmeddelanden

source: この画面で設定すると、高度な設定タブにある言語設定が無視されます
sv: Om den här skärmen är inställd ignoreras språkinställningarna på fliken avancerade inställningar

source: 以下の文字列が使用できます
sv: Följande strängar kan användas

source: 改行
sv: Ny linje

source: 押下されたキー
sv: Tryck på tangenten

source: Neo HTML Protector 設定
sv: Inställningar för Neo HTML Protector

source: お知らせ
sv: Meddelande.

source: メッセージ
sv: Meddelande.

source: デザイン・音
sv: Design och ljud

source: 初期化
sv: Initialisering

source: このプラグインについて
sv: Om detta plugin.

source: 設定が初期化されました
sv: Inställningarna har initialiserats.

source: プラグインを初期化します なおIPログリーダーのデータはここでは削除されません
sv: Initialiserar insticksprogrammet Observera att IP-loggläsardata inte raderas här.

source: Neo HTML Protectorについて
sv: Om Neo HTML Protector

source: このプラグインはあなたのWordpressから出力されるHTMLや画像等を保護し、コンテンツの不正利用から守ることを目的としています。
sv: Detta plugin syftar till att skydda HTML, bilder etc. som matas ut från din Wordpress och skydda den från obehörig användning av dess innehåll.

source: コンテンツを完璧に守ることはできません。しかし可能な限りの方法において警告し、もし何かがあった場合に備えて準備することにより国で定められている方法で解決することができるはずです。
sv: Innehåll kan inte skyddas perfekt. Men genom att varna dem på alla möjliga sätt och vara förberedd om något händer, bör du kunna lösa det på ett nationellt föreskrivet sätt.

source: もちろん、利用規約やサイトポリシーを充実させる必要があります。このプラグインは利用規約生成アプリではありませんが、そのヒントを与えることができます。
sv: Naturligtvis måste du förbättra dina användarvillkor och webbplatspolicyer. Detta plugin är inte en app som genererar användarvillkor, men det kan ge dig en ledtråd.

source: 開発者: 夜桜　なの
sv: Utvecklare: Nano Yozakura

source: バージョン
sv: Version

source: ビルド
sv: Bygga

source: サポートページ
sv: Supportsida

source: ISISちゃん
sv: ISIS chan

source: Miss. 裏まにら氏歌唱
sv: Miss. sjungen av Mr Uramanira

source: 支援のお願い
sv: Begäran om hjälp.

source: Neo HTML Protectorをご利用いただき、ありがとうございます！
sv: Tack för att du använder Neo HTML Protector!

source: 本プラグインの開発と維持には多くの時間と知恵の絞りだしがかかっており、引き続き改善と更新を行っていくための資金を集めるために、もしご支援いただける方がいれば、寄付をお願いできればと思います。
sv: Mycket tid och visdom har gått in i utvecklingen och underhållet av detta plugin, och vi skulle vara tacksamma för donationer, om några, för att hjälpa oss att samla in pengar för fortsatta förbättringar och uppdateringar.

source: 寄付について
sv: Om donationer

source: 寄付は任意であり、強制ではありません。プラグインを無料でご利用いただけるように、どなたでも利用可能です。しかし、開発を継続するためにはご支援が大変ありがたく、少しでもご協力いただけると嬉しいです。
sv: Donationer är frivilliga och inte obligatoriska. Det är öppet för alla så att plugin-programmet kan användas gratis. Ditt stöd är dock mycket uppskattat för att fortsätta utvecklingen och vi skulle gärna hjälpa till på alla sätt vi kan.

source: ご寄付は、下記のリンクから行っていただけます。日本の方であれば無料で寄付をすることも可能で、更にはアマゾンギフト券で気軽に寄付をすることが可能です。
sv: Donationer kan göras via länken nedan. Om du är från Japan kan du också donera gratis, och dessutom kan du enkelt donera med Amazon-presentkort.

source: 寄付先
sv: Givare

source: 皆様のご支援があれば、今後も素晴らしいアップデートをお届けできるよう頑張ります！
sv: Med ditt stöd kommer vi att göra vårt bästa för att ge dig bra uppdateringar i framtiden!

source: ご支援いただけることに感謝し、今後ともよろしくお願いいたします。
sv: Vi tackar för ert stöd och ser fram emot att arbeta med er i framtiden.

source: ライセンス
sv: Licens

source: 本プラグインはオープンソースで開発されており、GPL2.0以降のバージョンのライセンスを適用しています。
sv: Plugin-programmet har utvecklats som öppen källkod och är licensierat enligt GPL 2.0 eller senare versioner.

source: 本プラグインには以下のライブラリを同梱しています
sv: Följande bibliotek ingår i denna plug-in

source: 本プラグインには以下で生成したアスキーアートのフォント、並びにフォントファイルを同梱しています
sv: Denna plug-in innehåller teckensnitt och teckensnittsfiler för ASCII-bilder som genereras av

source: このプラグインには有限会社イージェーが開発を行い、本プラグイン製作者が作曲した、スーパーファミコン非公認ゲーム「SM調教師瞳3」の楽曲を含んでおり、正式にライセンスされています
sv: Detta insticksprogram innehåller musik från det icke auktoriserade Super Nintendo Entertainment System

source: このプラグインには、Keppy氏（KaleidonKep99）によって作成された「Keppy s YAMAHA C7」を使用した楽曲が含まれており、正式にライセンスされています
sv: Detta plugin innehåller musik som använder Keppy s YAMAHA C7 skapad av Keppy

source: その他本プラグインの開発にRaspberry Pi5とChatGPTとdeeplを使用しています
sv: Andra Raspberry Pi5, ChatGPT och deepl används vid utvecklingen av detta plugin

source: キャッシュプラグインを検出しました キャッシュプラグインが有効化されていると本プラグインは正しく動作しません
sv: Cache plugin detected Detta plugin kommer inte att fungera korrekt om cache plugin är aktiverat.

source: 無効なIPアドレス
sv: Ogiltig IP-adress.

source: https://google.co.jp
sv: https://google.com

source: このウェブサイトをご利用いただくには、CookieとJavaScriptを有効にしていただく必要があります
sv: Cookies och JavaScript måste vara aktiverade för att du ska kunna använda den här webbplatsen.

source: このサイトでは、不正利用の防止や規約の順守を目的に、IPアドレス・閲覧履歴・操作ログなどの情報をCookieとデータベースに保存することがあります。これらの情報は、サイトの運営や法的対応にのみ使用され、第三者に提供することはありません。
sv: Denna webbplats kan lagra information såsom IP-adresser, webbhistorik och driftsloggar i cookies och databaser för att förhindra obehörig användning och för att följa villkoren. Denna information används endast för driften av webbplatsen och för juridisk korrespondens och kommer inte att vidarebefordras till tredje part.

source: サービスの利用には、これらのデータ処理への同意が必要です。不同意の場合、サービスのご利用ができません。
sv: Samtycke till behandling av dessa uppgifter krävs för att använda tjänsten. Om samtycke inte lämnas kan tjänsten inte användas.

source: 同意する
sv: Håller med.

source: 同意しない
sv: Jag håller inte med.

source: 確認
sv: Bekräftelse

source: プライバシーポリシー
sv: Integritetspolicy.

source: 通常とは異なる方法でのアクセスや操作が検出されました
sv: Ovanliga metoder för åtkomst eller drift har upptäckts.

source: セキュリティ並びにコンテンツ保護のため一部の機能を制限しています
sv: Vissa funktioner är begränsade av säkerhetsskäl och för att skydda innehållet.

source: デバッグモード、コンソールの起動は禁止されています
sv: Felsökningsläge och konsolaktivering är förbjudet

source: 以下の情報がサーバーに送信されました
sv: Följande information har skickats till servern

source: あなたのIPアドレス
sv: Din IP-adress.

source: あなたの端末とブラウザ
sv: Din enhet och webbläsare

source: あなたの押下したキー
sv: Dina nedtryckta tangenter.

source: リダイレクトをします
sv: Omdirigeringar.

source: コンテンツ保護のため一部の機能を制限しています
sv: Vissa funktioner är begränsade för att skydda innehållet.

source: 右クリックは禁止されています
sv: Högerklickning är förbjuden.

source: あなたが押下したキー
sv: Tangent som du tryckt på.

source: 印刷、PDFへの保存は禁止されています
sv: Utskrift och sparande till PDF är förbjudet

source: スクリーンショットは禁止されています
sv: Skärmdumpar är förbjudna.

source: スクリーンショット、デバッグモード等の起動は禁止されています
sv: Aktivering av skärmdumpar, felsökningsläge etc. är förbjudet.

source: ページの保存は禁止されています
sv: Det är förbjudet att spara sidor.

source: コピー、カットは禁止されています
sv: Kopiering eller klippning är förbjuden.

source: あなたが起こしたイベント
sv: Händelser som du orsakade.

source: テキストの選択は禁止されています
sv: Textval är förbjudet.

source: HTMLソース表示は禁止されています
sv: Visning av HTML-källa är förbjuden.

source: 不正アクセスは禁止されています
sv: Obehörig åtkomst är förbjuden.

source: アラビア語
sv: Arabiska

source: ブルガリア語
sv: Bulgariska

source: チェコ語
sv: Tjeckiska

source: デンマーク語
sv: Danska

source: ドイツ語
sv: Tyska

source: 現代ギリシア語
sv: Modern grekiska

source: 英語
sv: Engelska

source: イギリス英語
sv: Brittisk engelska

source: アメリカ英語
sv: Amerikansk engelska

source: スペイン語
sv: Spanska

source: エストニア語
sv: Estniska

source: フィンランド語
sv: Finska

source: フランス語
sv: Franska

source: ハンガリー語
sv: Ungerska

source: インドネシア語
sv: Indonesiska

source: イタリア語
sv: Italienska

source: 日本語
sv: Japanska

source: 朝鮮語
sv: Koreanska

source: リトアニア語
sv: Litauiska

source: ラトビア語
sv: Lettiska

source: ノルウェー語
sv: Norska

source: オランダ語
sv: Nederländska

source: ポーランド語
sv: Polska

source: ポルトガリア語
sv: Portugisiska

source: ブラジルポルトガル語
sv: Brasiliansk portugisiska

source: ヨーロピアンポルトガル語
sv: Europeisk portugisiska

source: ルーマニア語
sv: Rumänska

source: ロシア語
sv: Ryska

source: スロバキア語
sv: Slovakien

source: スロベニア語
sv: Slovenska

source: スウェーデン語
sv: Svenska

source: トルコ語
sv: Turkiska

source: ウクライナ語
sv: Ukrainska

source: 中国語
sv: Kinesiska

source: 簡体中国語
sv: Förenklad kinesiska

source: 繁体中国語
sv: Traditionell kinesiska

source: 現在ご利用のブラウザーはサポート対象外の旧バージョンです。より安全で快適な閲覧環境のため、最新のブラウザーへのアップデートをお願いいたします
sv: Den webbläsare du använder för närvarande är en äldre version som inte längre stöds. För att få en säkrare och bekvämare surfmiljö bör du uppdatera till den senaste webbläsaren.

source: 不正なリクエストです
sv: Felaktig begäran.

source: 画像が見つかりません
sv: Bilden hittades inte.
