Neo HTML Protector 0.3.4 - source to fi translation catalogue (331 entries)

source: 設定
fi: Asetus

source: IPログリーダー
fi: IP-lokin lukija

source: IPアドレスログ
fi: IP-osoiteloki

source: 全クリア
fi: Kaikki selvää.

source: IPログが全て削除されました
fi: Kaikki IP-lokit on poistettu.

source: タイムスタンプ
fi: Aikaleima

source: IPアドレス
fi: IP-osoite

source: ユーザーエージェント
fi: Käyttäjäagentti

source: イベント
fi: Tapahtuma

source: IPアドレスのデータはありません
fi: IP-osoitetietoja ei ole saatavilla.

source: EU GDPR対応
fi: EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen noudattaminen

source: 無効
fi: Virheellinen

source: 有効
fi: Voimassaolo

source: EU圏内でWordpressを使用するには必ず有効にしてください
fi: Wordpressin käyttö EU:ssa on sallittava.

source: 確認のボタンが同意する、同意しないのボタンになります
fi: Vahvistuspainikkeesta tulee Hyväksyn tai En hyväksy -painike.

source: お知らせの1行目
fi: Ilmoituksen rivi 1.

source: 初回表示で必ず表示されるメッセージです
fi: Tämä viesti näkyy aina ensimmäisessä näytössä.

source: お知らせの2行目
fi: Ilmoituksen rivi 2.

source: EU GDPRが有効の際のみ初回表示で必ず表示されるメッセージです
fi: Tämä viesti näytetään aina ensimmäisellä näytöllä vain silloin, kun EU GDPR on käytössä.

source: 非EU向け確認の文字列
fi: Vahvistusmerkkijono muille kuin EU:n jäsenvaltioille

source: EU GDPR向け同意するの文字列
fi: Suostumuksen merkkijono EU:n GDPR:ää varten

source: EU GDPR向け同意しないの文字列
fi: EU:n yleistä tietosuoja-asetusta koskevat erimielisyydet

source: プライバシーポリシーの文字列
fi: Tietosuojakäytäntöjen merkkijono

source: プライバシーポリシーのURLはこちらから設定して下さい
fi: Aseta tietosuojakäytäntösi URL-osoite tähän

source: プライバシーポリシーには以下の内容を追加して下さい
fi: Lisää tietosuojaselosteeseesi seuraavat tiedot

source: 不正操作検知のため、CookieおよびデータベースにIPアドレス等の識別子を保存する。保存されたデータは、管理者の任意のタイミングで削除を行う。
fi: Tietokantaan tallennetaan evästeitä ja tunnisteita, kuten IP-osoitteita, luvattomien toimintojen havaitsemiseksi. Ylläpitäjä voi poistaa tallennetut tiedot milloin tahansa.

source: 画像保護が有効な場合のみ、画像を正常に配信するため、IPアドレスと画像ファイル名をハッシュ化したデータをデータベースに最大60分間保存する。
fi: Ainoastaan silloin, kun kuvien suojaus on käytössä, IP-osoitteen ja kuvatiedoston nimen hashed-tiedot tallennetaan tietokantaan enintään 60 minuutiksi, jotta kuvan toimittaminen onnistuu.

source: 利用規約を設定する場合、必ずプライバシーポリシーに利用規約のリンクを設置して下さい
fi: Jos asetat käyttöehdot, muista sijoittaa linkki käyttöehtoihin tietosuojakäytäntöön.

source: 検索エンジン等のURL
fi: Hakukoneiden URL-osoitteet jne.

source: 同意しなかった時に画面遷移する検索エンジンなどのURLを設定します
fi: Määritä hakukoneiden ja muiden hakukoneiden URL-osoitteet, joihin näyttö siirtyy, kun käyttäjä ei hyväksy sitä.

source: デバッグモード、コンソールの警告メッセージ
fi: Debug-tila, konsolin varoitusviestit.

source: 右クリックの警告メッセージ
fi: Napsauta varoitusviestejä hiiren kakkospainikkeella.

source: 印刷、PDF保存の警告メッセージ
fi: Varoitusviestit PDF-tiedostojen tulostamisessa ja tallentamisessa.

source: スクリーンショットの警告メッセージ
fi: Varoitusviestit kuvakaappauksella.

source: スクリーンショットの疑いの警告メッセージ
fi: Väitetty kuvakaappauksen varoitusviesti.

source: テキスト全選択時の警告メッセージ
fi: Varoitusviesti, kun kaikki teksti on valittu.

source: ページ保存の警告メッセージ
fi: Sivun tallennuksen varoitusviesti.

source: コピー・カットした時に表示するメッセージ
fi: Näytetään viesti kopioinnin tai leikkaamisen aikana.

source: HTMLソース表示時に表示するメッセージ
fi: HTML-lähdettä näytettäessä näytettävä viesti

source: HTML難読化・保護時にソースの先頭に表示するメッセージ
fi: Viesti, joka näytetään lähdekoodin alussa, kun HTML on peitetty ja suojattu.

source: HTML保護時に一度限りの認証トークンが異常の場合に表示するメッセージ
fi: Näytettävä viesti, jos kertaluonteisen todennuksen tunniste on epänormaali HTML-suojauksen aikana.

source: CookieやJavascriptが有効でない場合に表示するメッセージ
fi: Näytetään viesti, jos evästeet ja Javascript eivät ole käytössä.

source: 実際にはJavascriptが無効時のみ表示されます
fi: Käytännössä tämä näkyy vain, kun Javascript on poistettu käytöstä.

source: 画像保護時に画像がダウンロードされ、その画像に表示するメッセージ 英語のみ
fi: Kuvassa näkyvä viesti, kun kuva ladataan ja kuva on suojattu Vain englanninkielinen versio

source: HTML難読化 (圧縮)
fi: HTML:n peittäminen

source: 一般的なHTML圧縮です、難読化解除のサイトもあります
fi: Yleinen HTML-pakkaus, joillakin sivustoilla on salauksen poisto.

source: このオプションを有効にするとview-sourceのログが取得できます
fi: Ota tämä vaihtoehto käyttöön, jos haluat kirjautua view-source

source: HTML保護
fi: HTML-suojaus

source: HTML圧縮以上に最小限のHTMLしか出力せず、BODYタグ内の内容が全く出力されなくなります
fi: HTML-pakkauksen jälkeen tulostetaan vain minimaalinen määrä HTML:ää, eikä BODY-tagin sisältöä tulosteta lainkaan.

source: Firefoxに対しては無効です
fi: Ei voimassa Firefoxille.

source: SEOに著しく影響があります
fi: Vaikuttaa merkittävästi hakukoneoptimointiin.

source: HTMLをJavaScriptで描画
fi: HTML:n renderöinti JavaScriptillä

source: Firefox対策としてHTMLをJavaScriptで描画をします
fi: HTML:n renderöinti JavaScriptillä Firefoxin toimenpiteenä

source: JavaScript描画で有効にするとウェブサイトの表示速度が著しく遅くなります
fi: JavaScriptin renderöinnin käyttöönotto hidastaa merkittävästi verkkosivuston näyttönopeutta.

source: 画像の保護
fi: Kuvan suojaus.

source: imgタグが呼び出されるごとに画像を保護
fi: Suojaa kuva aina, kun img-tunnistetta kutsutaan.

source: 出力される全HTMLのうち、Wordpressにアップロードされた画像をすべて保護
fi: Suojaa kaikki Wordpressiin ladatut kuvat kaikissa HTML-tulosteissa.

source: 画像をダウンロードから保護します
fi: Suojaa kuvia lataukselta.

source: 画像データを保護した時にはほぼ完全なるダウンロードを阻止し、完全なるワンタイムURLを発行し、セッションに保存されたトークンで認証し、phpから画像を表示します、その為ほぼ完全な画像盗用を防ぎます
fi: Estää lähes kokonaan lataamisen, kun kuvatiedot on suojattu, antaa täydellisen kertaluonteisen URL-osoitteen, todentaa istuntoon tallennetulla tunnisteella ja näyttää kuvan php:stä, mikä estää lähes kokonaan kuvavarkaudet.

source: 画像データを保護した時には画像のキャッシュが効かないため、次回訪問時にサイトの読み込みが遅くなるため、SEOに影響があります
fi: Kun kuvatiedot on suojattu, kuvien välimuistitallennus ei toimi, joten sivusto latautuu hitaammin seuraavalla vierailulla, mikä vaikuttaa hakukoneoptimointiin.

source: 画像データを保護した時には、データベースの負荷が高くなる可能性があります
fi: Tietokannan kuormitus voi olla suurempi, kun kuvatiedot on suojattu.

source: 「imgタグが呼び出されるごとに画像を保護」の場合は、add_filterを使用し、imgタグの発行時にフィルタリングを行います、テーマによっては正しく動作しません
fi: Jos haluat 'Suojaa kuva aina kun img-tagia kutsutaan', käytä add_filter ja suodatinta, kun julkaiset img-tagit, teemasta riippuen tämä ei välttämättä toimi oikein.

source: 「出力される全HTMLのうち、Wordpressにアップロードされた画像をすべて保護」の場合は、Wordpressのほぼすべての動作をキャプチャし、コンテンツ内のimgタグについてすべて処理します。テーマによっては正しく動作しません
fi: 'Suojaa kaikki Wordpressiin ladatut kuvat kaikista HTML-tulosteista' kaappaa lähes kaiken Wordpressin toiminnan ja käsittelee kaiken sisällön img-tunnisteista. Jotkin teemat eivät toimi oikein

source: なお、アイキャッチに指定した画像はOGPとして拡散されますので保護できません。どうしても保護すべき場合は高度な設定でHTML保護時のHEADタグの出力の選択を変更してください
fi: Huomaa, että silmäänpistäväksi määritetyt kuvat leviävät OGP:nä, eikä niitä voi suojata. Jos sinun on suojattava ne, muuta HEAD-tunnisteen tulostuksen valintaa, kun suojaat HTML:ää lisäasetuksissa.

source: OS標準搭載のスクリーンショット機能を保護することはできません
fi: Käyttöjärjestelmän tavallista kuvakaappaustoimintoa ei voi suojata

source: 画像URLの保護
fi: Kuvien URL-osoitteiden suojaaminen

source: 画像の保護と組み合わせて使用します、単体では意味がありません
fi: Sitä käytetään yhdessä kuvasuojauksen kanssa, mutta yksinään se ei ole mielekäs.

source: JavaScriptにより遅延読まれますのでSEOに影響があります
fi: Viivästynyt lukeminen JavaScriptin takia, mikä vaikuttaa SEO:hon

source: HTML難読化・保護時のHTMLソースコードのアスキーアートの出力
fi: ASCII-taiteen tulostaminen HTML-lähdekoodiin HTML:n häivytyksen ja suojauksen aikana.

source: 表示なし
fi: Ei merkintää

source: view-sourceでHTMLソース表示をした時に警告の意思を示すアスキーアートを表示します
fi: Näyttää ASCII-artin, joka ilmaisee aikomuksen varoittaa, kun HTML-lähdettä näytetään view-source-ohjelmalla.

source: 対象アクションを起こした時の表示デザイン
fi: Näytön suunnittelu, kun kohdetoiminto käynnistyy.

source: 黄色の背景の黒文字のベーシックデザイン
fi: Perusmalli, jossa on mustat kirjaimet keltaisella pohjalla

source: 黒色の背景の赤文字のホラー風デザイン
fi: Kauhutyylinen muotoilu, jossa on punainen teksti mustalla pohjalla.

source: 黒色の背景の赤文字の光る文字のデザイン
fi: Hehkuvat punaiset kirjaimet mustalla pohjalla.

source: 対象アクションを起こした時のBGM
fi: BGM, kun kohdetoiminto suoritetaan.

source: サウンドなし
fi: Äänetön

source: 戦闘＆戦闘勝利 - 1分16.3秒 - 630,056bytes - 64kbps - ライセンス：CC2.1 or later
fi: Combat & Battle Victory - 1 min 16.3 sekuntia - 630,056 tavua - 64 kbps - Lisenssi: CC2.1 tai uudempi versio.

source: おやじ ショート - 3.8秒 - 32,364bytes - 64kbps - ライセンス GPL2.0 or later (C)EJ
fi: Father Short - 3,8 sekuntia - 32,364 tavua - 64kbps - lisenssi GPL2.0 tai uudempi

source: おやじ ロング - 23.5秒 - 195,578bytes - 64kbps - ライセンス GPL2.0 or later (C)EJ
fi: Isä Pitkä - 23,5 sekuntia - 195,578 tavua - 64kbps - lisenssi GPL2.0 tai uudempi

source: ショパン エチュード Op.10-5 黒鍵 打ち込み版 高速版 - 1分0.0秒 - 369,778bytes - 48kbps - ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
fi: Chopin Etydi, Op.10-5, mustat näppäimet, kirjoitettu versio, nopea versio - 1 min 0.0 sekuntia - 369,778 tavua - 48 kbps - Lisenssi: CC BY-ND 4.0 tai uudempi.

source: ショパン エチュード Op.10-12 革命 打ち込み版 高速版 - 1分57.6秒 - 724,457bytes - 48kbps -  ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
fi: Chopinin etydi, op.10-12 Revolution, koneella kirjoitettu versio, nopea versio - 1 min 57.6 sekuntia - 724,457 tavua - 48 kbps - Lisenssi: CC BY-ND 4.0 tai uudempi

source: ショパン スケルツォ 変ロ短調 Op2 打ち込み版 高速短縮版 - 1分48.0秒 - 665,369bytes - 48kbps - ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
fi: Chopin Scherzo h-molli, Op2, kirjoitettu versio, nopea lyhyt versio - 1 min 48.0 sekuntia - 665,369 tavua - 48 kbps - lisenssi: CC BY-ND 4.0 tai uudempi

source: ファンファーレ - 22.3秒 - 183,926bytes - 64kbps - ライセンス：パブリックドメイン
fi: Fanfare - 22,3 sekuntia - 183,926 tavua - 64 kbps - Lisenssi: public domain

source: レトロ風ファンファーレ - 2.2秒 - 10,536bytes - 32kbps - ライセンス：パブリックドメイン
fi: Retro-tyylinen fanfaari - 2,2 sekuntia - 10 536 tavua - 32 kbps - Lisenssi: public domain

source: レトロ風オープン - 42.1秒 - 179,138bytes - 32kbps - ライセンス：パブリックドメイン
fi: Retro-style open - 42,1 sekuntia - 179,138 tavua - 32 kbps - Lisenssi: public domain

source: 警告 by ChatGPT - 3.8秒 - 109,700bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
fi: Hälytys ChatGPT - 3.8 sekuntia - 109,700t - 256kbps - Lisenssi: public domain

source: マルウェア検出みたいな緊急感の高い音 その１ by ChatGPT - 3.3秒 - 102,850bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
fi: Sounds urgent like malware detection Part 1 by ChatGPT - 3.3 sekuntia - 102,850bytes - 256kbps - Licence: public domain

source: マルウェア検出みたいな緊急感の高い音 その２ by ChatGPT - 3.3秒 - 103,122bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
fi: Sounds urgent like malware detection Part 2 by ChatGPT - 3.3 sekuntia - 103,122bytes - 256kbps - Licence: public domain

source: MRI風サウンド by ChatGPT - 1分14.9秒 - 3,340,392bytes - 320kbps - ライセンス：パブリックドメイン
fi: MRI-tyylinen ääni ChatGPT - 1 min 14.9 sekuntia - 3,340,392 tavua - 320 kbps - Lisenssi: public domain

source: 警告表示中のBGMを選択します
fi: Valitse taustamusiikki varoitusnäytön aikana.

source: びっくりするような雰囲気を作ります
fi: Luo yllättävä tunnelma

source: Firefoxでは音声ブロックされます
fi: Firefox estää äänen.

source: 対象アクションを起こした時のビープ音
fi: Äänimerkkiääni, kun kohdetoiminto on suoritettu.

source: 有効 音量小さ目
fi: Käytössä Pieni äänenvoimakkuus

source: 有効 音量大き目
fi: Käytössä Suurin äänenvoimakkuus

source: 警告表示中にすべてのキー・マウスイベントでビープ音を鳴らします
fi: Äänimerkit kaikista näppäin/hiiren tapahtumista varoitusnäytön aikana.

source: 警告表示中に端末が暴走したかのような雰囲気を作ります
fi: Luo varoitusnäytön aikana ilmapiiri kuin laite olisi menettänyt hallinnan.

source: 対象アクションを起こした時のマウスカーソルの消去
fi: Hiiren kursorin poistaminen, kun kohdetoiminto suoritetaan.

source: 警告表示中にブラウザのエリアのマウスカーソルを消去します
fi: Tyhjennä hiiren kursori selainalueella varoitusnäytön aikana

source: デバッグモード
fi: Debug-tila

source: 妨害＋記録のみ
fi: Häiriö + vain tallennus.

source: 妨害＋記録＋表示＋リダイレクト
fi: Kuuntelu + tallennus + näyttö + uudelleenohjaus

source: メニューからは操作できてしまいます
fi: Sitä voidaan käyttää valikosta.

source: Firefoxにおけるデバッグモード
fi: Vianmääritystila Firefoxissa

source: ブラウザーコンソール
fi: Selaimen konsoli

source: 事実上デバッグモードから操作できてしまいます
fi: Voit siis toimia debug-tilassa.

source: HTMLソース表示
fi: HTML-lähteen näyttäminen

source: view-source:から始まるURLを入力すれば操作できてしまいます
fi: Sitä voidaan käyttää syöttämällä URL-osoite, joka alkaa kirjaimella view-source:.

source: HTML保護と組み合わせることでコンテンツを保護することができます
fi: Yhdistettynä HTML-suojaukseen sisältö voidaan suojata.

source: 印刷
fi: Tulostus

source: 印刷阻止をするもものの、ブラウザによってはうまく動作しません
fi: Tulostuksen esto, mutta ei toimi hyvin joissakin selaimissa.

source: スクリーンショット
fi: Kuvakaappaus

source: OSやブラウザ、方法によっては妨害できず、もしくは検出しないことがあります
fi: Saattaa jäädä havaitsematta tai havaitsematta käyttöjärjestelmästä, selaimesta ja menetelmästä riippuen.

source: ウインドウが背面に移動した時スクリーンショットの疑い
fi: Epäilys kuvakaappauksista, kun ikkunat siirretään taaksepäin.

source: あわせて、スクリーンショット以外の機能（タブ切り替え・ウィンドウ切り替え）にも反応してしまいます。
fi: Lisäksi se reagoi myös muihin toimintoihin kuin kuvakaappauksiin

source: 2キー押下のスクリーンショットの疑い
fi: Epäily kuvakaappauksista, joissa on kaksi näppäimen painallusta.

source: 上の項目の検出方法は完全ではありません、予防的に検出を行います
fi: Edellä mainittujen kohteiden havaitsemismenetelmä ei ole täydellinen, vaan käytetään ennaltaehkäisevää havaitsemista.

source: スクリーンショットだけではなく、デバッグモード等も検出します
fi: Se havaitsee kuvakaappaukset sekä debug-tilat jne.

source: ページ保存
fi: Sivun tallentaminen

source: 右クリック
fi: Klikkaa hiiren oikealla

source: アドオンがインストールされていると操作できてしまいます
fi: Sitä voidaan käyttää, jos lisäosat on asennettu.

source: コピー・カット
fi: Copy-cut

source: 本プラグインの設定によってはこのイベントにたどり着くことはほとんどない場合があります
fi: Liitännäisen kokoonpanosta riippuen tämä tapahtuma saattaa harvoin tulla vastaan.

source: テキスト全選択
fi: Koko tekstin valinta

source: テキスト選択
fi: Tekstin valinta

source: デバッガー妨害
fi: Virheenkorjauksen häiriöt

source: デバッグモードの使い勝手を少し悪くします、ブラウザによってはこの挙動が止められてしまいます
fi: Tekee debug-tilasta hieman vähemmän käyttäjäystävällisen, jotkin selaimet lopettavat tämän toiminnon.

source: リダイレクトするURL
fi: URL-osoite, johon ohjataan

source: 利用規約などのページに転送すると良いでしょう
fi: Haluat ehkä ohjata heidät esimerkiksi käyttöehtojen kaltaisille sivuille.

source: 空欄にすると元のURLにリダイレクトをします
fi: Jos se jätetään tyhjäksi, se ohjaa alkuperäiseen URL-osoitteeseen.

source: リダイレクトまでの時間
fi: Aika ohjata uudelleen.

source: リダイレクトなし
fi: Ei uudelleenohjausta

source: 1秒
fi: 1 sekunti

source: 2秒
fi: 2 sekuntia.

source: 3秒
fi: 3 sekuntia.

source: 4秒
fi: 4 sekuntia.

source: 5秒
fi: 5 sekuntia.

source: 6秒
fi: 6 sekuntia.

source: 7秒
fi: 7 sekuntia.

source: 8秒
fi: 8 sekuntia.

source: 9秒
fi: 9 sekuntia.

source: 10秒
fi: 10 sekuntia.

source: 15秒
fi: 15 sekuntia.

source: 20秒
fi: 20 sekuntia.

source: 25秒
fi: 25 sekuntia.

source: 30秒
fi: 30 sekuntia.

source: 35秒
fi: 35 sekuntia.

source: 40秒
fi: 40 sekuntia.

source: 45秒
fi: 45 sekuntia.

source: 50秒
fi: 50 sekuntia.

source: 55秒
fi: 55 sekuntia.

source: 1分
fi: Yksi minuutti

source: 1分10秒
fi: 1 min 10 sekuntia.

source: 1分20秒
fi: 1 min 20 sekuntia.

source: 1分30秒
fi: 1 minuutti 30 sekuntia.

source: 1分40秒
fi: 1 minuutti 40 sekuntia.

source: 1分50秒
fi: 1 minuutti 50 sekuntia.

source: 2分
fi: 2 minuuttia

source: ソース表示を許可する権限
fi: Viranomainen, joka sallii lähteen näyttämisen.

source: ADMINログイン時のみ通常のソース出力
fi: Normaali lähteen ulostulo vain ADMIN-kirjautumisessa

source: USERログインで通常のソース出力
fi: Normaali lähteen ulostulo USER-kirjautumisella

source: 通常のHTML出力を管理者のみかユーザーログインかを選択します
fi: Valitse, onko normaali HTML-tuloste vain ylläpitäjille vai käyttäjille tarkoitettu.

source: 画像を無理やりダウンロードして実際にダウンロードされるもの
fi: Se, mitä todella ladataan pakottamalla kuva ladattavaksi.

source: GIF形式で1×1ピクセルの透過画像
fi: 1 x 1 pikselin läpinäkyvä kuva GIF-muodossa.

source: PNG形式で1×1ピクセルの透過画像
fi: 1 x 1 pikselin läpinäkyvä kuva PNG-muodossa.

source: PNG形式で黄色い背景の警告画面
fi: Varoitusnäyttö keltaisella taustalla PNG-muodossa.

source: 意味のないHTMLドキュメント
fi: Merkityksettömät HTML-dokumentit

source: HTML保護時のHEADタグの出力
fi: HEAD-tunnisteiden tulostus HTML-suojauksen aikana

source: 出力しない
fi: Ei tuotosta

source: TITLEタグのみ
fi: Vain TITLE-tunniste

source: WordpressのHEADタグより取得
fi: Haettu Wordpressin HEAD-tagista

source: 企業用途の会員専用ページや社内ページなどでは「出力しない」、「TITLEタグのみ」で良いでしょう
fi: Yrityskäyttöön, kuten vain jäsenille tarkoitettuihin tai sisäisiin sivuihin, riittää ei tulostusta tai vain TITLE-tagi.

source: WordpressのHEADタグから取得しないと、SNSのシェアでOGP画像が表示されません
fi: OGP-kuvia ei näytetä sosiaalisissa verkostoissa, elleivät ne ole peräisin Wordpressin HEAD-tagista.

source: 画像botをアクセス禁止にする
fi: Kuvabotin kieltäminen.

source: 画像botをHTMLに対し避けることにより、画像検索から直接リンクされることによって守れなかったコンテンツを守ることができます、ただし完全には対処することはできません
fi: Kuvabottien välttäminen suhteessa HTML:ään suojaa sisältöä, jota ei voitaisi suojata suorilla kuvahaun linkkeillä, vaikkei tätä voida täysin välttää.

source: AI学習用botをアクセス禁止にする
fi: Kielletään pääsy tekoälyä oppiviin botteihin.

source: AIの学習用のbotをHTMLに対し避けることにより、AIで利用されないようにします、ただし完全には対処することはできません
fi: Tekoälyn oppivan botin välttäminen HTML:ää vastaan estää tekoälyä käyttämästä sitä, mutta se ei kuitenkaan täysin poista

source: 無効なUAをアクセス禁止にする
fi: Poista käytöstä virheellisten UA:iden pääsy.

source: ユーザーエイジェントの文字に不正な文字列があった場合のアクセスを避けます
fi: Vältä käyttöä, jos käyttäjäagentissa on virheellinen merkkijono.

source: Internet Explorerと旧Microsoft Edge(EdgeHTML)のアクセスに警告を表示する
fi: Varoitus Internet Explorerin ja entisen Microsoft Edgen

source: Internet Explorerと旧Microsoft Edgeのアクセスを避けます
fi: Vältä Internet Explorerin ja entisen Microsoft Edgen käyttöä.

source: alertメッセージを表示する言語
fi: Kieli, jolla hälytysviesti näytetään.

source: Wordpressの言語
fi: Wordpress-kielet.

source: ブラウザの設定言語
fi: Selaimen asetuskieli

source: メッセージをカスタム設定されている場合は言語を変更できません
fi: Kieltä ei voi vaihtaa, jos viesti on räätälöity.

source: view-sourceメッセージを表示する言語
fi: Kieli, jolla näkymän lähteen viestit näytetään.

source: 一時使用トークンの有効期限
fi: Väliaikaisen käytön kuponkien viimeinen voimassaolopäivä.

source: 3分
fi: 3 min.

source: 4分
fi: 4 min.

source: 5分
fi: 5 minuuttia.

source: 6分
fi: 6 min.

source: 7分
fi: 7 minuuttia

source: 8分
fi: 8 min.

source: 9分
fi: 9 min.

source: 10分
fi: 10 minuuttia.

source: 15分
fi: 15 minuuttia.

source: 20分
fi: 20 minuuttia.

source: 25分
fi: 25 minuuttia.

source: 30分
fi: 30 minuuttia.

source: 35分
fi: 35 minuuttia.

source: 40分
fi: 40 minuuttia.

source: 45分
fi: 45 minuuttia.

source: 50分
fi: 50 minuuttia.

source: 55分
fi: 55 minuuttia.

source: 1時間
fi: 1 tunti

source: 画像URL情報の有効期限を設定します
fi: Asettaa kuvan URL-osoitteen tietojen voimassaolon päättymispäivän.

source: 一度読み込まれると画像URL情報と一時使用トークンは無効化されます
fi: Kun kuva on ladattu, kuvan URL-osoite ja tilapäisen käytön tunnisteet poistetaan käytöstä.

source: 画像は遅延読み込みされますが、この指定した時間の30秒前に強制的に画像が読み込まれます
fi: Kuva ladataan laiskasti, mutta kuva on pakko ladata 30 sekuntia ennen tätä määritettyä aikaa.

source: 一時使用トークンのビット数
fi: Väliaikaisen käytön merkkien bittien lukumäärä

source: 画像URL情報を暗号化するのに一時使用トークンをパスワードとして使用しますが、その強度を指定します
fi: Määrittää kuvan URL-osoitteen tietojen salaamiseen salasanana käytettävän tilapäisen käyttömerkin vahvuuden.

source: ドロップダウンメニューの下に表示される選択肢にいくにつれて強度が強くなるものの、サーバーへの負荷が高くなり、HTML転送量が多くなることがあります
fi: Vaikka intensiteetti kasvaa, kun siirryt pudotusvalikon alapuolella lueteltuihin vaihtoehtoihin, palvelimen kuormitus on suurempi ja siirretyn HTML:n määrä voi olla suurempi.

source: ハッシュ化アルゴリズム
fi: Hashing-algoritmi

source: 画像URL情報を暗号化するのに一時使用トークンをパスワードとして使用しますが、その時ハッシュ化が必要です、その強度を設定します
fi: Väliaikaisia tunnuksia käytetään salasanoina kuvan URL-osoitteen tietojen salaamiseen, mutta ne on hakkeroitava, aseta hakkeroinnin vahvuus.

source: ドロップダウンメニューの下に表示される選択肢にいくにつれて強度が強くなるものの、サーバーへの負荷が高くなります
fi: Voimakkuus kasvaa, kun siirryt pudotusvalikon alapuolella lueteltuihin vaihtoehtoihin, mutta palvelimen kuormitus kasvaa.

source: 基本設定
fi: Perusasetus

source: 高度な設定
fi: Lisäasetukset

source: 初期設定に戻す
fi: Palautus oletusasetuksiin

source: デザイン・音の設定
fi: Suunnittelu ja ääniasetukset

source: イベントの設定
fi: Tapahtuman konfigurointi.

source: 初回訪問時のお知らせの設定
fi: Ilmoitusten määrittäminen ensimmäistä käyntiä varten.

source: メッセージの設定
fi: Viestiasetukset

source: 右クリックやソースコード表示時に転送する URL を設定します
fi: Määritä URL-osoite, joka välitetään, kun napsautetaan hiiren oikealla painikkeella tai tarkastellaan lähdekoodia.

source: 警告メッセージにはHTMLは使用できません
fi: Varoitusviesteissä ei voi käyttää HTML:ää

source: この画面で設定すると、高度な設定タブにある言語設定が無視されます
fi: Jos asetus on tässä näytössä, lisäasetukset-välilehden kieliasetukset jätetään huomiotta.

source: 以下の文字列が使用できます
fi: Seuraavia merkkijonoja voidaan käyttää

source: 改行
fi: Uusi linja

source: 押下されたキー
fi: Painettu näppäin

source: Neo HTML Protector 設定
fi: Neo HTML Protector -asetukset

source: お知らせ
fi: Ilmoitus.

source: メッセージ
fi: Viesti.

source: デザイン・音
fi: Suunnittelu ja ääni

source: 初期化
fi: Alustaminen

source: このプラグインについて
fi: Tietoja tästä lisäosasta.

source: 設定が初期化されました
fi: Asetukset on alustettu.

source: プラグインを初期化します なおIPログリーダーのデータはここでは削除されません
fi: Alustaa laajennuksen Huomaa, että IP-lokin lukijatietoja ei poisteta tässä vaiheessa.

source: Neo HTML Protectorについて
fi: Tietoja Neo HTML Protectorista

source: このプラグインはあなたのWordpressから出力されるHTMLや画像等を保護し、コンテンツの不正利用から守ることを目的としています。
fi: Tämän laajennuksen tarkoituksena on suojata Wordpressin tuottamaa HTML:ää, kuvia jne. ja suojata sitä sisällön luvattomalta käytöltä.

source: コンテンツを完璧に守ることはできません。しかし可能な限りの方法において警告し、もし何かがあった場合に備えて準備することにより国で定められている方法で解決することができるはずです。
fi: Sisältöä ei voi suojata täydellisesti. Varoittamalla heitä kaikin mahdollisin tavoin ja olemalla valmistautunut, jos jotain tapahtuu, sinun pitäisi kuitenkin pystyä ratkaisemaan asia kansallisesti määrätyllä tavalla.

source: もちろん、利用規約やサイトポリシーを充実させる必要があります。このプラグインは利用規約生成アプリではありませんが、そのヒントを与えることができます。
fi: Tietenkin sinun on parannettava käyttöehtojasi ja sivuston käytäntöjä. Tämä lisäosa ei ole käyttöehtoja luova sovellus, mutta se voi antaa sinulle vihjeen.

source: 開発者: 夜桜　なの
fi: Kehittäjä: Nano Yozakura

source: バージョン
fi: Versio

source: ビルド
fi: Rakentaa

source: サポートページ
fi: Tukisivu

source: ISISちゃん
fi: ISIS chan

source: Miss. 裏まにら氏歌唱
fi: Neiti. lauloi herra Uramanira.

source: 支援のお願い
fi: Avunpyyntö.

source: Neo HTML Protectorをご利用いただき、ありがとうございます！
fi: Kiitos, että käytät Neo HTML Protectoria!

source: 本プラグインの開発と維持には多くの時間と知恵の絞りだしがかかっており、引き続き改善と更新を行っていくための資金を集めるために、もしご支援いただける方がいれば、寄付をお願いできればと思います。
fi: Tämän laajennuksen kehittämiseen ja ylläpitoon on käytetty paljon aikaa ja viisautta, ja olisimme kiitollisia mahdollisista lahjoituksista, jotka auttavat meitä keräämään varoja jatkuviin parannuksiin ja päivityksiin.

source: 寄付について
fi: Tietoa lahjoituksista

source: 寄付は任意であり、強制ではありません。プラグインを無料でご利用いただけるように、どなたでも利用可能です。しかし、開発を継続するためにはご支援が大変ありがたく、少しでもご協力いただけると嬉しいです。
fi: Lahjoitukset ovat vapaaehtoisia eivätkä pakollisia. Se on avoin kaikille, jotta laajennusta voidaan käyttää ilmaiseksi. Tukeasi kuitenkin arvostetaan kovasti kehityksen jatkamiseksi, ja autamme mielellämme kaikin tavoin.

source: ご寄付は、下記のリンクから行っていただけます。日本の方であれば無料で寄付をすることも可能で、更にはアマゾンギフト券で気軽に寄付をすることが可能です。
fi: Lahjoituksia voi tehdä alla olevan linkin kautta. Jos olet Japanista, voit myös lahjoittaa ilmaiseksi, ja lisäksi voit lahjoittaa helposti Amazonin lahjakortilla.

source: 寄付先
fi: Luovuttaja

source: 皆様のご支援があれば、今後も素晴らしいアップデートをお届けできるよう頑張ります！
fi: Teemme parhaamme tuellanne, jotta voimme tuoda teille upeita päivityksiä myös tulevaisuudessa!

source: ご支援いただけることに感謝し、今後ともよろしくお願いいたします。
fi: Kiitämme teitä tuestanne ja odotamme innolla yhteistyötä kanssanne tulevaisuudessa.

source: ライセンス
fi: Lisenssi

source: 本プラグインはオープンソースで開発されており、GPL2.0以降のバージョンのライセンスを適用しています。
fi: Lisäosa on kehitetty avoimen lähdekoodin periaatteella, ja se on lisensoitu GPL 2.0:n tai sitä uudempien versioiden mukaisesti.

source: 本プラグインには以下のライブラリを同梱しています
fi: Seuraavat kirjastot sisältyvät tähän laajennukseen

source: 本プラグインには以下で生成したアスキーアートのフォント、並びにフォントファイルを同梱しています
fi: Tämä lisäosa sisältää fontin ja fonttitiedostot ASCII-taidetta varten, joka luodaan ohjelmalla

source: このプラグインには有限会社イージェーが開発を行い、本プラグイン製作者が作曲した、スーパーファミコン非公認ゲーム「SM調教師瞳3」の楽曲を含んでおり、正式にライセンスされています
fi: Tämä lisäosa sisältää musiikkia luvattomasta Super Nintendo Entertainment System

source: このプラグインには、Keppy氏（KaleidonKep99）によって作成された「Keppy s YAMAHA C7」を使用した楽曲が含まれており、正式にライセンスされています
fi: Tämä lisäosa sisältää musiikkia, jossa käytetään 'Keppy s YAMAHA C7', jonka on luonut Keppy

source: その他本プラグインの開発にRaspberry Pi5とChatGPTとdeeplを使用しています
fi: Muut Raspberry Pi5, ChatGPT ja deepl käytetään tämän laajennuksen kehittämisessä.

source: キャッシュプラグインを検出しました キャッシュプラグインが有効化されていると本プラグインは正しく動作しません
fi: Välimuistilaajennus havaittu Tämä lisäosa ei toimi oikein, jos välimuistilaajennus on käytössä.

source: 無効なIPアドレス
fi: Virheellinen IP-osoite.

source: https://google.co.jp
fi: https://google.com

source: このウェブサイトをご利用いただくには、CookieとJavaScriptを有効にしていただく必要があります
fi: Evästeiden ja JavaScriptin on oltava käytössä, jotta voit käyttää tätä verkkosivustoa.

source: このサイトでは、不正利用の防止や規約の順守を目的に、IPアドレス・閲覧履歴・操作ログなどの情報をCookieとデータベースに保存することがあります。これらの情報は、サイトの運営や法的対応にのみ使用され、第三者に提供することはありません。
fi: Tämä verkkosivusto voi tallentaa tietoja, kuten IP-osoitteita, selaushistoriaa ja toimintalokeja, evästeisiin ja tietokantoihin luvattoman käytön estämiseksi ja ehtojen noudattamiseksi. Näitä tietoja käytetään ainoastaan sivuston toimintaan ja oikeudelliseen kirjeenvaihtoon, eikä niitä luovuteta kolmansille osapuolille.

source: サービスの利用には、これらのデータ処理への同意が必要です。不同意の場合、サービスのご利用ができません。
fi: Palvelun käyttäminen edellyttää suostumusta näiden tietojen käsittelyyn. Jos suostumusta ei anneta, palvelua ei voi käyttää.

source: 同意する
fi: Olen samaa mieltä.

source: 同意しない
fi: Ei ole samaa mieltä.

source: 確認
fi: Vahvistus

source: プライバシーポリシー
fi: Tietosuojakäytäntö.

source: 通常とは異なる方法でのアクセスや操作が検出されました
fi: On havaittu epätavallisia pääsy- tai toimintatapoja.

source: セキュリティ並びにコンテンツ保護のため一部の機能を制限しています
fi: Joitakin toimintoja on rajoitettu turvallisuuden ja sisällön suojaamisen vuoksi.

source: デバッグモード、コンソールの起動は禁止されています
fi: Vianmääritystila ja konsolin aktivointi on kielletty.

source: 以下の情報がサーバーに送信されました
fi: Palvelimelle on lähetetty seuraavat tiedot

source: あなたのIPアドレス
fi: IP-osoitteesi.

source: あなたの端末とブラウザ
fi: Laitteesi ja selaimesi

source: あなたの押下したキー
fi: Painetut näppäimet.

source: リダイレクトをします
fi: Uudelleenohjaukset.

source: コンテンツ保護のため一部の機能を制限しています
fi: Joitakin toimintoja on rajoitettu sisällön suojaamiseksi.

source: 右クリックは禁止されています
fi: Napsauttaminen hiiren kakkospainikkeella on kielletty.

source: あなたが押下したキー
fi: Painamasi näppäin.

source: 印刷、PDFへの保存は禁止されています
fi: Tulostaminen ja tallentaminen PDF-muodossa on kielletty

source: スクリーンショットは禁止されています
fi: Kuvakaappaukset ovat kiellettyjä.

source: スクリーンショット、デバッグモード等の起動は禁止されています
fi: Kuvakaappausten, debug-tilan jne. aktivointi on kielletty.

source: ページの保存は禁止されています
fi: Sivujen tallentaminen on kielletty.

source: コピー、カットは禁止されています
fi: Kopiointi tai leikkaaminen on kielletty.

source: あなたが起こしたイベント
fi: Aiheuttamasi tapahtumat.

source: テキストの選択は禁止されています
fi: Tekstin valinta on kielletty.

source: HTMLソース表示は禁止されています
fi: HTML-lähteen näyttäminen on kielletty.

source: 不正アクセスは禁止されています
fi: Luvaton pääsy on kielletty.

source: アラビア語
fi: Arabia

source: ブルガリア語
fi: Bulgarian

source: チェコ語
fi: Tšekki

source: デンマーク語
fi: Tanska

source: ドイツ語
fi: Saksa

source: 現代ギリシア語
fi: Nykykreikka

source: 英語
fi: Englanti

source: イギリス英語
fi: Brittiläinen englanti

source: アメリカ英語
fi: Amerikkalainen englanti

source: スペイン語
fi: Espanja

source: エストニア語
fi: Viro

source: フィンランド語
fi: Suomi

source: フランス語
fi: Ranska

source: ハンガリー語
fi: Unkarilainen

source: インドネシア語
fi: Indonesian kieli

source: イタリア語
fi: Italia

source: 日本語
fi: Japani

source: 朝鮮語
fi: Korean kieli

source: リトアニア語
fi: Liettuan kieli

source: ラトビア語
fi: Latvia

source: ノルウェー語
fi: Norja

source: オランダ語
fi: Hollanti

source: ポーランド語
fi: Puola

source: ポルトガリア語
fi: Portugali

source: ブラジルポルトガル語
fi: Brasilian portugali

source: ヨーロピアンポルトガル語
fi: Euroopan portugali

source: ルーマニア語
fi: Romanian

source: ロシア語
fi: Venäjä

source: スロバキア語
fi: Slovakian

source: スロベニア語
fi: Sloveeni

source: スウェーデン語
fi: Ruotsi

source: トルコ語
fi: Turkki

source: ウクライナ語
fi: Ukrainan kieli

source: 中国語
fi: Kiina

source: 簡体中国語
fi: Yksinkertaistettu kiina

source: 繁体中国語
fi: Perinteinen kiina

source: 現在ご利用のブラウザーはサポート対象外の旧バージョンです。より安全で快適な閲覧環境のため、最新のブラウザーへのアップデートをお願いいたします
fi: Tällä hetkellä käyttämäsi selain on vanhempi versio, jota ei enää tueta. Jos haluat turvallisemman ja mukavamman selainympäristön, päivitä uusimpaan selaimeen.

source: 不正なリクエストです
fi: Virheellinen pyyntö.

source: 画像が見つかりません
fi: Kuvaa ei löydy.
