Neo HTML Protector 0.3.4 - source to da translation catalogue (331 entries)

source: 10分
da: 10 minutter.

source: 10秒
da: 10 sek.

source: 15分
da: 15 minutter.

source: 15秒
da: 15 sekunder.

source: 1分
da: Et minut

source: 1分10秒
da: 1 minut og 10 sekunder.

source: 1分20秒
da: 1 minut og 20 sekunder.

source: 1分30秒
da: 1 minut og 30 sekunder.

source: 1分40秒
da: 1 minut og 40 sekunder.

source: 1分50秒
da: 1 minut og 50 sekunder.

source: 1時間
da: 1 time

source: 1秒
da: 1 sekund

source: 20分
da: 20 minutter.

source: 20秒
da: 20 sek.

source: 25分
da: 25 minutter.

source: 25秒
da: 25 sek.

source: 2キー押下のスクリーンショットの疑い
da: Mistanke om skærmbilleder med to tastetryk.

source: 2分
da: 2 minutter

source: 2秒
da: 2 sek.

source: 30分
da: 30 minutter.

source: 30秒
da: 30 sekunder.

source: 35分
da: 35 minutter.

source: 35秒
da: 35 sekunder.

source: 3分
da: 3 min.

source: 3秒
da: 3 sek.

source: 40分
da: 40 minutter.

source: 40秒
da: 40 sekunder.

source: 45分
da: 45 minutter.

source: 45秒
da: 45 sekunder.

source: 4分
da: 4 min.

source: 4秒
da: 4 sek.

source: 50分
da: 50 minutter.

source: 50秒
da: 50 sek.

source: 55分
da: 55 minutter.

source: 55秒
da: 55 sek.

source: 5分
da: 5 minutter.

source: 5秒
da: 5 sek.

source: 6分
da: 6 min.

source: 6秒
da: 6 sek.

source: 7分
da: 7 minutter

source: 7秒
da: 7 sek.

source: 8分
da: 8 min.

source: 8秒
da: 8 sek.

source: 9分
da: 9 min.

source: 9秒
da: 9 sek.

source: ADMINログイン時のみ通常のソース出力
da: Normal kildeudgang kun ved ADMIN-login

source: AIの学習用のbotをHTMLに対し避けることにより、AIで利用されないようにします、ただし完全には対処することはできません
da: At undgå AI'ens læringsbot mod HTML forhindrer den i at blive brugt af AI'en, men det løser ikke problemet helt.

source: AI学習用botをアクセス禁止にする
da: Forbud mod adgang til AI-læringsrobotter.

source: CookieやJavascriptが有効でない場合に表示するメッセージ
da: Meddelelse vises, hvis cookies og Javascript ikke er aktiveret.

source: EU GDPRが有効の際のみ初回表示で必ず表示されるメッセージです
da: Denne besked vises altid på det første display, men kun når EU GDPR er aktiveret.

source: EU GDPR向け同意しないの文字列
da: Stribevis af uenigheder om EU's GDPR

source: EU GDPR向け同意するの文字列
da: Streng af samtykke til EU GDPR

source: EU GDPR対応
da: Overholdelse af EU's GDPR

source: EU圏内でWordpressを使用するには必ず有効にしてください
da: Det skal være muligt at bruge Wordpress i EU

source: Firefoxでは音声ブロックされます
da: Firefox blokerer for lyd.

source: Firefoxにおけるデバッグモード
da: Fejlfindingstilstand i Firefox

source: Firefoxに対しては無効です
da: Gælder ikke for Firefox.

source: Firefox対策としてHTMLをJavaScriptで描画をします
da: Rendering af HTML med JavaScript som et Firefox-tiltag

source: GIF形式で1×1ピクセルの透過画像
da: 1 x 1 pixel gennemsigtigt billede i GIF-format.

source: HTMLをJavaScriptで描画
da: Rendering af HTML med JavaScript

source: HTMLソース表示
da: Visning af HTML-kilde

source: HTMLソース表示は禁止されています
da: Visning af HTML-kilder er forbudt.

source: HTMLソース表示時に表示するメッセージ
da: Besked, der skal vises, når HTML-kilden vises

source: HTML保護
da: HTML-beskyttelse

source: HTML保護と組み合わせることでコンテンツを保護することができます
da: Kombineret med HTML-beskyttelse kan indhold beskyttes

source: HTML保護時に一度限りの認証トークンが異常の場合に表示するメッセージ
da: Meddelelse, der vises, hvis tokenet til engangsgodkendelse er unormalt under HTML-beskyttelse.

source: HTML保護時のHEADタグの出力
da: Output af HEAD-tags under HTML-beskyttelse

source: HTML圧縮以上に最小限のHTMLしか出力せず、BODYタグ内の内容が全く出力されなくなります
da: Kun minimal HTML sendes ud efter HTML-komprimering, og indholdet i BODY-tagget sendes slet ikke ud.

source: HTML難読化 (圧縮)
da: HTML-forvirring

source: HTML難読化・保護時にソースの先頭に表示するメッセージ
da: Besked, der vises i begyndelsen af kilden, når HTML er obfuskeret og beskyttet.

source: HTML難読化・保護時のHTMLソースコードのアスキーアートの出力
da: Output af ASCII-kunst i HTML-kildekode under HTML-forvirring og -beskyttelse.

source: IPアドレス
da: IP-adresse

source: IPアドレスのデータはありません
da: Ingen tilgængelige IP-adressedata.

source: IPアドレスログ
da: Log over IP-adresser

source: IPログが全て削除されました
da: Alle IP-logfiler er blevet slettet.

source: IPログリーダー
da: IP-loglæser

source: ISISちゃん
da: ISIS chan

source: Internet Explorerと旧Microsoft Edge(EdgeHTML)のアクセスに警告を表示する
da: Advarsel om adgang til Internet Explorer og tidligere Microsoft Edge

source: Internet Explorerと旧Microsoft Edgeのアクセスを避けます
da: Undgå adgang til Internet Explorer og det tidligere Microsoft Edge.

source: JavaScriptにより遅延読まれますのでSEOに影響があります
da: Forsinket læsning på grund af JavaScript, som påvirker SEO

source: JavaScript描画で有効にするとウェブサイトの表示速度が著しく遅くなります
da: Aktivering af JavaScript-rendering vil sænke hjemmesidens visningshastighed betydeligt

source: MRI風サウンド by ChatGPT - 1分14.9秒 - 3,340,392bytes - 320kbps - ライセンス：パブリックドメイン
da: MRI-stil lyd af ChatGPT - 1 min 14.9 sek - 3,340,392 bytes - 320 kbps - Licens: public domain

source: Miss. 裏まにら氏歌唱
da: Miss. sunget af Mr. Uramanira

source: Neo HTML Protector 設定
da: Indstillinger for Neo HTML Protector

source: Neo HTML Protectorについて
da: Om Neo HTML Protector

source: Neo HTML Protectorをご利用いただき、ありがとうございます！
da: Tak, fordi du bruger Neo HTML Protector!

source: OSやブラウザ、方法によっては妨害できず、もしくは検出しないことがあります
da: Kan muligvis ikke opfanges eller registreres afhængigt af operativsystem, browser og metode

source: OS標準搭載のスクリーンショット機能を保護することはできません
da: OS's standard screenshot-funktion kan ikke beskyttes

source: PNG形式で1×1ピクセルの透過画像
da: 1 x 1 pixel gennemsigtigt billede i PNG-format.

source: PNG形式で黄色い背景の警告画面
da: Advarselsskærm med gul baggrund i PNG-format.

source: SEOに著しく影響があります
da: Påvirker SEO betydeligt.

source: TITLEタグのみ
da: Kun TITLE-tag

source: USERログインで通常のソース出力
da: Normal kildeudgang med USER-login

source: WordpressのHEADタグから取得しないと、SNSのシェアでOGP画像が表示されません
da: OGP-billeder vil ikke blive vist i sociale netværk, medmindre de er taget fra Wordpress HEAD-tagget.

source: WordpressのHEADタグより取得
da: Hentet fra HEAD-tagget i Wordpress

source: Wordpressの言語
da: Wordpress-sprog.

source: alertメッセージを表示する言語
da: Sprog, som advarselsmeddelelsen vises på.

source: https://google.co.jp
da: https://google.com

source: imgタグが呼び出されるごとに画像を保護
da: Beskyt billedet, hver gang img-tagget kaldes.

source: view-source:から始まるURLを入力すれば操作できてしまいます
da: Den kan betjenes ved at indtaste en URL, der begynder med view-source:.

source: view-sourceでHTMLソース表示をした時に警告の意思を示すアスキーアートを表示します
da: Vis ASCII-tegninger, der angiver intentionen om at advare, når HTML-kilde vises med view-source.

source: view-sourceメッセージを表示する言語
da: Sprog, som view source-meddelelser vises på.

source: 「imgタグが呼び出されるごとに画像を保護」の場合は、add_filterを使用し、imgタグの発行時にフィルタリングを行います、テーマによっては正しく動作しません
da: For 'Beskyt billedet, hver gang img-tagget kaldes', skal du bruge add_filter og filter, når du udgiver img-tags, afhængigt af temaet fungerer dette muligvis ikke korrekt

source: 「出力される全HTMLのうち、Wordpressにアップロードされた画像をすべて保護」の場合は、Wordpressのほぼすべての動作をキャプチャし、コンテンツ内のimgタグについてすべて処理します。テーマによっては正しく動作しません
da: Beskyt alle billeder, der uploades til Wordpress, ud af al HTML-output vil fange næsten al Wordpress-aktivitet og behandle alt om img-tags i indholdet. Nogle temaer vil ikke fungere korrekt

source: あなたが押下したキー
da: Tast, du har trykket på.

source: あなたが起こしたイベント
da: Begivenheder, du har forårsaget.

source: あなたのIPアドレス
da: Din IP-adresse.

source: あなたの押下したキー
da: Dine trykkede taster.

source: あなたの端末とブラウザ
da: Din enhed og browser

source: あわせて、スクリーンショット以外の機能（タブ切り替え・ウィンドウ切り替え）にも反応してしまいます。
da: Derudover reagerer den også på andre funktioner end skærmbilleder

source: おやじ ショート - 3.8秒 - 32,364bytes - 64kbps - ライセンス GPL2.0 or later (C)EJ
da: Father Short - 3,8 sekunder - 32.364 bytes - 64kbps - licens GPL2.0 eller senere

source: おやじ ロング - 23.5秒 - 195,578bytes - 64kbps - ライセンス GPL2.0 or later (C)EJ
da: Father Long - 23,5 sekunder - 195.578 bytes - 64kbps - licens GPL2.0 eller senere

source: お知らせ
da: Bemærk.

source: お知らせの1行目
da: Linje 1 i meddelelsen.

source: お知らせの2行目
da: Linje 2 i meddelelsen.

source: このウェブサイトをご利用いただくには、CookieとJavaScriptを有効にしていただく必要があります
da: Cookies og JavaScript skal være aktiveret for at kunne bruge dette websted.

source: このオプションを有効にするとview-sourceのログが取得できます
da: Aktivér denne mulighed for at logge view-source

source: このサイトでは、不正利用の防止や規約の順守を目的に、IPアドレス・閲覧履歴・操作ログなどの情報をCookieとデータベースに保存することがあります。これらの情報は、サイトの運営や法的対応にのみ使用され、第三者に提供することはありません。
da: Dette websted kan gemme oplysninger såsom IP-adresser, browserhistorik og driftslogs i cookies og databaser for at forhindre uautoriseret brug og for at overholde vilkårene og betingelserne. Disse oplysninger bruges kun til drift af webstedet og til juridisk korrespondance og videregives ikke til tredjeparter.

source: このプラグインについて
da: Om dette plugin.

source: このプラグインには、Keppy氏（KaleidonKep99）によって作成された「Keppy s YAMAHA C7」を使用した楽曲が含まれており、正式にライセンスされています
da: Dette plugin indeholder musik, der bruger 'Keppy s YAMAHA C7' oprettet af Keppy

source: このプラグインには有限会社イージェーが開発を行い、本プラグイン製作者が作曲した、スーパーファミコン非公認ゲーム「SM調教師瞳3」の楽曲を含んでおり、正式にライセンスされています
da: Dette plug-in indeholder musik fra det uautoriserede Super Nintendo Entertainment System

source: このプラグインはあなたのWordpressから出力されるHTMLや画像等を保護し、コンテンツの不正利用から守ることを目的としています。
da: Dette plugin har til formål at beskytte HTML, billeder osv. fra din Wordpress og beskytte den mod uautoriseret brug af dens indhold.

source: この画面で設定すると、高度な設定タブにある言語設定が無視されます
da: Hvis den er indstillet på denne skærm, ignoreres sprogindstillingerne i fanen med avancerede indstillinger.

source: ご寄付は、下記のリンクから行っていただけます。日本の方であれば無料で寄付をすることも可能で、更にはアマゾンギフト券で気軽に寄付をすることが可能です。
da: Donationer kan foretages via nedenstående link. Hvis du er fra Japan, kan du også donere gratis, og desuden kan du nemt donere ved hjælp af Amazon-gavekort.

source: ご支援いただけることに感謝し、今後ともよろしくお願いいたします。
da: Vi takker for din støtte og ser frem til at arbejde sammen med dig i fremtiden.

source: その他本プラグインの開発にRaspberry Pi5とChatGPTとdeeplを使用しています
da: Andre Raspberry Pi5, ChatGPT og deepl er brugt i udviklingen af dette plugin

source: なお、アイキャッチに指定した画像はOGPとして拡散されますので保護できません。どうしても保護すべき場合は高度な設定でHTML保護時のHEADタグの出力の選択を変更してください
da: Bemærk, at billeder, der er angivet som iøjnefaldende, spredes som OGP og ikke kan beskyttes. Hvis du skal beskytte dem, skal du ændre valget af output for HEAD-tagget, når du beskytter HTML i de avancerede indstillinger.

source: びっくりするような雰囲気を作ります
da: Skab en overraskende atmosfære

source: もちろん、利用規約やサイトポリシーを充実させる必要があります。このプラグインは利用規約生成アプリではありませんが、そのヒントを与えることができます。
da: Du bliver selvfølgelig nødt til at forbedre dine brugerbetingelser og webstedspolitikker. Dette plugin er ikke en app, der genererer brugervilkår, men det kan give dig et hint.

source: アドオンがインストールされていると操作できてしまいます
da: Den kan betjenes, hvis der er installeret add-ons.

source: アメリカ英語
da: Amerikansk engelsk

source: アラビア語
da: Arabisk

source: イギリス英語
da: Britisk engelsk

source: イタリア語
da: Italiensk

source: イベント
da: Begivenhed

source: イベントの設定
da: Konfiguration af begivenheder.

source: インドネシア語
da: Indonesisk

source: ウインドウが背面に移動した時スクリーンショットの疑い
da: Mistanke om screenshots, når vinduer flyttes bagud.

source: ウクライナ語
da: Ukrainsk

source: エストニア語
da: Estisk

source: オランダ語
da: Hollandsk

source: キャッシュプラグインを検出しました キャッシュプラグインが有効化されていると本プラグインは正しく動作しません
da: Cache-plugin opdaget Dette plugin vil ikke fungere korrekt, hvis cache-plugin er aktiveret.

source: コピー、カットは禁止されています
da: Det er forbudt at kopiere eller klippe.

source: コピー・カット
da: Copy-cut

source: コピー・カットした時に表示するメッセージ
da: Meddelelse vises ved kopiering eller skæring.

source: コンテンツを完璧に守ることはできません。しかし可能な限りの方法において警告し、もし何かがあった場合に備えて準備することにより国で定められている方法で解決することができるはずです。
da: Indhold kan ikke beskyttes perfekt. Men ved at advare dem på alle mulige måder og være forberedt, hvis der sker noget, bør du være i stand til at løse det på en nationalt foreskrevet måde.

source: コンテンツ保護のため一部の機能を制限しています
da: Nogle funktioner er begrænset for at beskytte indholdet.

source: サウンドなし
da: Lydløs

source: サポートページ
da: Support-side

source: サービスの利用には、これらのデータ処理への同意が必要です。不同意の場合、サービスのご利用ができません。
da: Samtykke til behandling af disse data er påkrævet for at bruge tjenesten. I tilfælde af manglende samtykke kan tjenesten ikke bruges.

source: ショパン エチュード Op.10-12 革命 打ち込み版 高速版 - 1分57.6秒 - 724,457bytes - 48kbps -  ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
da: Chopin Etude, Op.10-12 Revolution, maskinskrevet version, hurtig version - 1 min 57.6 sek - 724,457 bytes - 48 kbps - Licens: CC BY-ND 4.0 eller senere

source: ショパン エチュード Op.10-5 黒鍵 打ち込み版 高速版 - 1分0.0秒 - 369,778bytes - 48kbps - ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
da: Chopin Etude, Op.10-5, sorte tangenter, maskinskrevet version, hurtig version - 1 min 0.0 sec - 369,778 bytes - 48 kbps - Licens: CC BY-ND 4.0 eller senere

source: ショパン スケルツォ 変ロ短調 Op2 打ち込み版 高速短縮版 - 1分48.0秒 - 665,369bytes - 48kbps - ライセンス：CC BY-ND 4.0 or later
da: Chopin Scherzo i B-mol, Op2, indtastet version, hurtig kort version - 1 min 48.0 sek - 665,369 bytes - 48 kbps - licens: CC BY-ND 4.0 eller senere

source: スウェーデン語
da: Svensk

source: スクリーンショット
da: Skærmbillede

source: スクリーンショット、デバッグモード等の起動は禁止されています
da: Aktivering af skærmbilleder, fejlsøgningstilstand osv. er forbudt.

source: スクリーンショットだけではなく、デバッグモード等も検出します
da: Den registrerer skærmbilleder samt fejlsøgningstilstande osv.

source: スクリーンショットの疑いの警告メッセージ
da: Påstået advarsel om skærmbillede.

source: スクリーンショットの警告メッセージ
da: Skærmbillede af advarsler.

source: スクリーンショットは禁止されています
da: Skærmbilleder er forbudt.

source: スペイン語
da: Spansk

source: スロバキア語
da: Slovakisk

source: スロベニア語
da: Slovensk

source: セキュリティ並びにコンテンツ保護のため一部の機能を制限しています
da: Nogle funktioner er begrænset af hensyn til sikkerhed og indholdsbeskyttelse.

source: ソース表示を許可する権限
da: Myndighed til at tillade kildevisning.

source: タイムスタンプ
da: Tidsstempling

source: チェコ語
da: Tjekkisk

source: テキストの選択は禁止されています
da: Tekstvalg er forbudt.

source: テキスト全選択
da: Valg af fuld tekst

source: テキスト全選択時の警告メッセージ
da: Advarselsmeddelelse, når al tekst er valgt.

source: テキスト選択
da: Valg af tekst

source: デザイン・音
da: Design og lyd

source: デザイン・音の設定
da: Design og lydindstillinger

source: デバッガー妨害
da: Debugger-interferens

source: デバッグモード
da: Fejlfindingstilstand

source: デバッグモード、コンソールの警告メッセージ
da: Fejlfindingstilstand, advarselsmeddelelser på konsollen.

source: デバッグモード、コンソールの起動は禁止されています
da: Fejlsøgningstilstand og konsolaktivering er forbudt

source: デバッグモードの使い勝手を少し悪くします、ブラウザによってはこの挙動が止められてしまいます
da: Gør debug-tilstand lidt mindre brugervenlig, nogle browsere stopper denne adfærd

source: デンマーク語
da: Dansk

source: トルコ語
da: Tyrkisk

source: ドイツ語
da: Tysk

source: ドロップダウンメニューの下に表示される選択肢にいくにつれて強度が強くなるものの、サーバーへの負荷が高くなり、HTML転送量が多くなることがあります
da: Selvom intensiteten øges, når du går til indstillingerne under rullemenuen, er belastningen på serveren højere, og mængden af overført HTML kan være højere

source: ドロップダウンメニューの下に表示される選択肢にいくにつれて強度が強くなるものの、サーバーへの負荷が高くなります
da: Intensiteten øges, når du går til indstillingerne under rullemenuen, men belastningen på serveren øges

source: ノルウェー語
da: Norsk

source: ハッシュ化アルゴリズム
da: Hashing-algoritme

source: ハンガリー語
da: Ungarsk

source: バージョン
da: Version

source: ビルド
da: Bygge

source: ファンファーレ - 22.3秒 - 183,926bytes - 64kbps - ライセンス：パブリックドメイン
da: Fanfare - 22,3 sekunder - 183.926 bytes - 64 kbps - Licens: public domain

source: フィンランド語
da: Finsk

source: フランス語
da: Fransk

source: ブラウザの設定言語
da: Browserens indstillingssprog

source: ブラウザーコンソール
da: Browser-konsol

source: ブラジルポルトガル語
da: Brasiliansk portugisisk

source: ブルガリア語
da: Bulgarsk

source: プライバシーポリシー
da: Politik for beskyttelse af personlige oplysninger.

source: プライバシーポリシーには以下の内容を追加して下さい
da: Tilføj venligst følgende til din privatlivspolitik

source: プライバシーポリシーのURLはこちらから設定して下さい
da: Angiv venligst din URL til privatlivspolitik her

source: プライバシーポリシーの文字列
da: Fortrolighedspolitik

source: プラグインを初期化します なおIPログリーダーのデータはここでは削除されません
da: Initialiserer plugin'et Bemærk, at IP-loglæserens data ikke slettes her.

source: ページの保存は禁止されています
da: Det er forbudt at gemme sider.

source: ページ保存
da: Gem side

source: ページ保存の警告メッセージ
da: Advarselsmeddelelse om sideopbevaring.

source: ポルトガリア語
da: Portugisisk

source: ポーランド語
da: Polsk

source: マルウェア検出みたいな緊急感の高い音 その１ by ChatGPT - 3.3秒 - 102,850bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
da: Lyder akut som malwaredetektion Part 1 by ChatGPT - 3.3 sekunder - 102,850bytes - 256kbps - Licens: public domain

source: マルウェア検出みたいな緊急感の高い音 その２ by ChatGPT - 3.3秒 - 103,122bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
da: Lyder presserende som malware-detektion Part 2 af ChatGPT - 3.3 sekunder - 103,122bytes - 256kbps - Licens: public domain

source: メッセージ
da: Besked.

source: メッセージの設定
da: Indstillinger for beskeder

source: メッセージをカスタム設定されている場合は言語を変更できません
da: Sproget kan ikke ændres, hvis beskeden er tilpasset.

source: メニューからは操作できてしまいます
da: Den kan betjenes fra menuen.

source: ユーザーエイジェントの文字に不正な文字列があった場合のアクセスを避けます
da: Undgå adgang, hvis der er en ugyldig streng af tegn i brugeragenten.

source: ユーザーエージェント
da: Brugeragent

source: ヨーロピアンポルトガル語
da: Europæisk portugisisk

source: ライセンス
da: Licens

source: ラトビア語
da: Lettisk

source: リダイレクトするURL
da: URL til at omdirigere til

source: リダイレクトなし
da: Ingen omdirigering

source: リダイレクトまでの時間
da: Tid til at omdirigere.

source: リダイレクトをします
da: Omdirigeringer.

source: リトアニア語
da: Litauisk

source: ルーマニア語
da: Rumænsk

source: レトロ風オープン - 42.1秒 - 179,138bytes - 32kbps - ライセンス：パブリックドメイン
da: Retro-stil åben - 42,1 sekunder - 179.138 bytes - 32 kbps - Licens: public domain

source: レトロ風ファンファーレ - 2.2秒 - 10,536bytes - 32kbps - ライセンス：パブリックドメイン
da: Fanfare i retrostil - 2,2 sekunder - 10.536 bytes - 32 kbps - Licens: public domain

source: ロシア語
da: Russisk

source: 一度読み込まれると画像URL情報と一時使用トークンは無効化されます
da: Når billedet er indlæst, deaktiveres URL-oplysningerne og tokens til midlertidig brug.

source: 一時使用トークンのビット数
da: Antal bits i tokens til midlertidig brug

source: 一時使用トークンの有効期限
da: Udløbsdato for tokens til midlertidig brug.

source: 一般的なHTML圧縮です、難読化解除のサイトもあります
da: Generel HTML-komprimering, nogle sider har de-obfuscation.

source: 上の項目の検出方法は完全ではありません、予防的に検出を行います
da: Opdagelsesmetoden for ovenstående punkter er ikke perfekt, og der anvendes forebyggende opdagelse.

source: 不正なリクエストです
da: Forkert anmodning.

source: 不正アクセスは禁止されています
da: Uautoriseret adgang er forbudt.

source: 不正操作検知のため、CookieおよびデータベースにIPアドレス等の識別子を保存する。保存されたデータは、管理者の任意のタイミングで削除を行う。
da: For at opdage uautoriserede handlinger gemmes cookies og identifikatorer såsom IP-adresser i databasen. De lagrede data kan til enhver tid slettes af administratoren.

source: 中国語
da: Kinesisk

source: 事実上デバッグモードから操作できてしまいます
da: Du kan faktisk arbejde i fejlsøgningstilstand.

source: 以下の情報がサーバーに送信されました
da: Følgende oplysninger er blevet sendt til serveren

source: 以下の文字列が使用できます
da: Følgende strenge kan bruges

source: 企業用途の会員専用ページや社内ページなどでは「出力しない」、「TITLEタグのみ」で良いでしょう
da: Til virksomhedsbrug, f.eks. sider kun for medlemmer eller interne sider, er ingen output eller kun TITLE-tag fint.

source: 全クリア
da: Alt er klart.

source: 出力される全HTMLのうち、Wordpressにアップロードされた画像をすべて保護
da: Beskyt alle billeder, der uploades til Wordpress, i al HTML-output

source: 出力しない
da: Intet output

source: 初回表示で必ず表示されるメッセージです
da: Denne besked vises altid på det første display.

source: 初回訪問時のお知らせの設定
da: Opsætning af notifikationer til det første besøg.

source: 初期化
da: Initialisering

source: 初期設定に戻す
da: Nulstilling til standard

source: 利用規約などのページに転送すると良いでしょう
da: Det kan være en god idé at sende dem videre til sider som f.eks. brugsbetingelserne.

source: 利用規約を設定する場合、必ずプライバシーポリシーに利用規約のリンクを設置して下さい
da: Hvis du opretter en brugsanvisning, skal du sørge for at placere et link til brugsanvisningen i privatlivspolitikken.

source: 印刷
da: Udskrivning

source: 印刷、PDFへの保存は禁止されています
da: Det er forbudt at printe og gemme til PDF

source: 印刷、PDF保存の警告メッセージ
da: Advarsler ved udskrivning og lagring af PDF'er.

source: 印刷阻止をするもものの、ブラウザによってはうまく動作しません
da: Printblokering, men fungerer ikke godt i nogle browsere

source: 右クリック
da: Højreklik

source: 右クリックの警告メッセージ
da: Højreklik på advarselsmeddelelser.

source: 右クリックは禁止されています
da: Det er forbudt at højreklikke.

source: 右クリックやソースコード表示時に転送する URL を設定します
da: Indstil den URL, der skal videresendes, når du højreklikker eller ser kildekode.

source: 同意しない
da: Uenig.

source: 同意しなかった時に画面遷移する検索エンジンなどのURLを設定します
da: Indstil URL'er til søgemaskiner og andre søgemaskiner, som skærmen skifter til, når brugeren ikke accepterer.

source: 同意する
da: Enig.

source: 基本設定
da: Grundlæggende indstilling

source: 妨害＋記録のみ
da: Kun interferens + optagelse.

source: 妨害＋記録＋表示＋リダイレクト
da: Aflytning + registrering + visning + omdirigering

source: 実際にはJavascriptが無効時のみ表示されます
da: I praksis er dette kun synligt, når Javascript er deaktiveret.

source: 寄付について
da: Om donationer

source: 寄付は任意であり、強制ではありません。プラグインを無料でご利用いただけるように、どなたでも利用可能です。しかし、開発を継続するためにはご支援が大変ありがたく、少しでもご協力いただけると嬉しいです。
da: Donationer er frivillige og ikke obligatoriske. Det er åbent for alle, så plugin'et kan bruges gratis. Men din støtte er meget værdsat for at fortsætte udviklingen, og vi vil med glæde hjælpe på enhver måde, vi kan.

source: 寄付先
da: Donor

source: 対象アクションを起こした時のBGM
da: BGM, når målhandlingen udføres.

source: 対象アクションを起こした時のビープ音
da: Bip-lyd, når målhandlingen udføres.

source: 対象アクションを起こした時のマウスカーソルの消去
da: Sletter musemarkøren, når målhandlingen udføres.

source: 対象アクションを起こした時の表示デザイン
da: Vis design, når målhandlingen udløses.

source: 意味のないHTMLドキュメント
da: Meningsløse HTML-dokumenter

source: 戦闘＆戦闘勝利 - 1分16.3秒 - 630,056bytes - 64kbps - ライセンス：CC2.1 or later
da: Combat & Battle Victory - 1 min 16.3 sec - 630,056 bytes - 64 kbps - Licens: CC2.1 eller senere

source: 押下されたキー
da: Tryk på tasten

source: 支援のお願い
da: Anmodning om hjælp.

source: 改行
da: Ny linje

source: 日本語
da: Japansk

source: 有効
da: Gyldighed

source: 有効 音量大き目
da: Aktiveret Højeste lydstyrke

source: 有効 音量小さ目
da: Aktiveret Lav lydstyrke

source: 朝鮮語
da: Koreansk

source: 本プラグインには以下で生成したアスキーアートのフォント、並びにフォントファイルを同梱しています
da: Dette plug-in indeholder skrifttypen og skrifttypefilerne til ASCII-kunst genereret af

source: 本プラグインには以下のライブラリを同梱しています
da: Følgende biblioteker er inkluderet i dette plug-in

source: 本プラグインの設定によってはこのイベントにたどり着くことはほとんどない場合があります
da: Afhængigt af konfigurationen af dette plug-in kan denne begivenhed sjældent nås

source: 本プラグインの開発と維持には多くの時間と知恵の絞りだしがかかっており、引き続き改善と更新を行っていくための資金を集めるために、もしご支援いただける方がいれば、寄付をお願いできればと思います。
da: Der er brugt meget tid og visdom på at udvikle og vedligeholde dette plugin, og vi vil være taknemmelige for eventuelle donationer, der kan hjælpe os med at skaffe midler til fortsatte forbedringer og opdateringer.

source: 本プラグインはオープンソースで開発されており、GPL2.0以降のバージョンのライセンスを適用しています。
da: Plug-in'et er udviklet som open source og er licenseret under GPL 2.0 eller senere versioner.

source: 検索エンジン等のURL
da: URL'er til søgemaskiner osv.

source: 無効
da: Ugyldig

source: 無効なIPアドレス
da: Ugyldig IP-adresse.

source: 無効なUAをアクセス禁止にする
da: Deaktiver adgang til ugyldige UA'er.

source: 現代ギリシア語
da: Moderne græsk

source: 現在ご利用のブラウザーはサポート対象外の旧バージョンです。より安全で快適な閲覧環境のため、最新のブラウザーへのアップデートをお願いいたします
da: Den browser, du bruger i øjeblikket, er en ældre version, der ikke længere understøttes. For at få et mere sikkert og behageligt browsermiljø skal du opdatere til den nyeste browser.

source: 画像URLの保護
da: Beskyttelse af billed-URL'er

source: 画像URL情報の有効期限を設定します
da: Indstiller udløbsdatoen for billedets URL-oplysninger.

source: 画像URL情報を暗号化するのに一時使用トークンをパスワードとして使用しますが、その強度を指定します
da: Angiver styrken af det midlertidige brugstoken, der bruges som adgangskode til at kryptere billedets URL-oplysninger

source: 画像URL情報を暗号化するのに一時使用トークンをパスワードとして使用しますが、その時ハッシュ化が必要です、その強度を設定します
da: Midlertidige tokens bruges som adgangskoder til at kryptere billedets URL-oplysninger, men de skal hashes, og styrken af hashingen skal indstilles.

source: 画像botをHTMLに対し避けることにより、画像検索から直接リンクされることによって守れなかったコンテンツを守ることができます、ただし完全には対処することはできません
da: At undgå billedbots i forhold til HTML beskytter indhold, der ikke kan beskyttes af direkte links fra billedsøgning, selvom dette ikke kan løses helt.

source: 画像botをアクセス禁止にする
da: Forbud mod billedrobot.

source: 画像が見つかりません
da: Billedet blev ikke fundet.

source: 画像の保護
da: Billedbeskyttelse.

source: 画像の保護と組み合わせて使用します、単体では意味がありません
da: Den bruges i kombination med billedbeskyttelse, men er ikke meningsfuld i sig selv.

source: 画像は遅延読み込みされますが、この指定した時間の30秒前に強制的に画像が読み込まれます
da: Billedet bliver indlæst dovent, men det bliver tvunget til at blive indlæst 30 sekunder før det angivne tidspunkt.

source: 画像をダウンロードから保護します
da: Beskytter billeder mod at blive downloadet.

source: 画像を無理やりダウンロードして実際にダウンロードされるもの
da: Hvad der rent faktisk downloades ved at tvinge billedet til at blive downloadet.

source: 画像データを保護した時には、データベースの負荷が高くなる可能性があります
da: Databasebelastningen kan være højere, når billeddata er beskyttet

source: 画像データを保護した時にはほぼ完全なるダウンロードを阻止し、完全なるワンタイムURLを発行し、セッションに保存されたトークンで認証し、phpから画像を表示します、その為ほぼ完全な画像盗用を防ぎます
da: Forhindrer næsten fuldstændigt download, når billeddataene er beskyttede, udsender en komplet engangs-URL, autentificerer med et token, der er gemt i sessionen, og viser billedet fra php, hvilket næsten fuldstændigt forhindrer billedtyveri.

source: 画像データを保護した時には画像のキャッシュが効かないため、次回訪問時にサイトの読み込みが遅くなるため、SEOに影響があります
da: Når billeddata er beskyttet, fungerer billedcaching ikke, så siden indlæses langsommere ved næste besøg, hvilket påvirker SEO.

source: 画像保護が有効な場合のみ、画像を正常に配信するため、IPアドレスと画像ファイル名をハッシュ化したデータをデータベースに最大60分間保存する。
da: Kun når billedbeskyttelse er aktiveret, gemmes de hashede data for IP-adressen og billedfilnavnet i databasen i op til 60 minutter for at kunne levere billedet med succes.

source: 画像保護時に画像がダウンロードされ、その画像に表示するメッセージ 英語のみ
da: Meddelelse, der vises på billedet, når billedet er downloadet, og billedet er beskyttet Kun på engelsk

source: 皆様のご支援があれば、今後も素晴らしいアップデートをお届けできるよう頑張ります！
da: Med din støtte vil vi gøre vores bedste for at give dig gode opdateringer i fremtiden!

source: 確認
da: Bekræftelse

source: 確認のボタンが同意する、同意しないのボタンになります
da: Bekræftelsesknappen bliver til knappen Enig eller Uenig.

source: 空欄にすると元のURLにリダイレクトをします
da: Hvis den ikke udfyldes, omdirigeres den til den oprindelige URL.

source: 簡体中国語
da: Forenklet kinesisk

source: 繁体中国語
da: Traditionelt kinesisk

source: 英語
da: Engelsk

source: 表示なし
da: Ingen indikation

source: 設定
da: Indstilling

source: 設定が初期化されました
da: Indstillingerne er blevet initialiseret.

source: 警告 by ChatGPT - 3.8秒 - 109,700bytes - 256kbps - ライセンス：パブリックドメイン
da: Alert by ChatGPT - 3,8 sekunder - 109.700 bytes - 256kbps - Licens: public domain

source: 警告メッセージにはHTMLは使用できません
da: HTML kan ikke bruges til advarsler

source: 警告表示中にすべてのキー・マウスイベントでビープ音を鳴らします
da: Bip ved alle taste-/musebegivenheder under advarselsvisning

source: 警告表示中にブラウザのエリアのマウスカーソルを消去します
da: Fjern musemarkøren i browserområdet under visning af advarsler

source: 警告表示中に端末が暴走したかのような雰囲気を作ります
da: Skab en atmosfære, som om enheden er kommet ud af kontrol under advarselsvisningen

source: 警告表示中のBGMを選択します
da: Vælg baggrundsmusik under advarselsvisningen.

source: 通常とは異なる方法でのアクセスや操作が検出されました
da: Der er fundet usædvanlige adgangs- eller betjeningsmetoder.

source: 通常のHTML出力を管理者のみかユーザーログインかを選択します
da: Vælg, om normal HTML-output kun er til administratorer eller brugerlogin

source: 開発者: 夜桜　なの
da: Udvikler: Nano Yozakura

source: 非EU向け確認の文字列
da: Bekræftelsesstreng for ikke-EU

source: 高度な設定
da: Avancerede indstillinger

source: 黄色の背景の黒文字のベーシックデザイン
da: Grundlæggende design med sorte bogstaver på gul baggrund

source: 黒色の背景の赤文字のホラー風デザイン
da: Design i horror-stil med rød tekst på sort baggrund.

source: 黒色の背景の赤文字の光る文字のデザイン
da: Design af glødende røde bogstaver på en sort baggrund.
